تراشیدن سر بوسیله ی تیغ

بعضی از این ابزار آلات که سالها است از سوی برخی افراد به کار برده می شوند، کاملاً مضر به حال مو بوده، بازتاب تخریب آمیزی از خود برجای می گذارند، از جمله این وسایل، می توان از تیغ نام برد.

اغلب مشاهده می شود، که بعضی از مردان، در تابستانها سر خود را تیغ می زنند، که به تصور خود سر را تقویت کنند. باستناد دلایلی که در زیر می آوریم، مضرات این عمل نادرست را نشان می دهیم:

  1. تیغ هرگز مو را تقویت نمی کند، بلکه خود زیان آورترین وسیله ای است که برضد سلامت موها به کار می رود.
  2. اشعه ی سوزان آفتاب، سر تیغ انداخته شده را به شدت آسیب می رساند، (می سوزاند)
  3. اگر از کلاء استفاده شود، نتیجه ی بدتری به بار خواهد آورد.
به موجب شواهد بسیار، یکی از علل ریزش موهای بالای سر آقایان تیغ انداختن، آن هم مخصوصاً در فصل تابستان می باشد. خانمها که به چنین عمل ناشایستی اقدام نمی کنند، حداقل از عواقب فاجعه آمیز آن، مصون و درامان هستند.

برای اینکه ابعاد خطرات ناشی از تیغ انداختن سر بهتر نمایانده شود، ذیلاً به تشریح آن می پردازیم :

تیغ انداختن به سر، عمل خطرناکی است که بیشترین صدمه را به سلامت موها در بالای سر وارد می آورد.

درست است، که تراشیدن موی سر، معمولاً تمام سطح پوست سر را شامل می شود، ولی بیشترین عوارض آن در بالای سر آقایان نمایان می گردد، به دلایلی که برای اثبات نظرات خود ارائه می دهیم توجه نمائید.

عمل تیغ انداختن به سر، بطور متعارف در فصل تابستان، یعنی شدیدترین موسم گرما صورت می پذیرد، درست زمانی که آفتاب به صورت مستقیم و عمود بر زمین تابیده، بیشترین حرارت خود را در این زمان از خود بروز می دهد، همچنانکه قبلاً توضیح داده شد، مغز آدمی به واسطه فعالیت ویژه خود، همیشه دمای بیشتری از سایر قسمتهای بدن تولید می کند، که بدن جهت، از آن به تنور زیر پوست سر تعبیر می شود. حال اگر به این نکته توجه شود، که ریشه های مو که در پوست سر قرار دارد، از زیر با تنور مغز، داغ شود و از بالا بدون حفاظ (چون به موهای سر تیغ انداخته شده، و به اصطلاح سرلخت می باشد) در معرض حرارت خورشید قرار گیرد، دمای وارده از داخل و خارج سبب پژمردگی و خشکیدن ریشه های مو خواهد شد، که نتیجه قهری آن نیز ریزش غیرطبیعی موها، بخصوص در قسمت بالای سر خواهد بود.

نکته ی مهم دیگر این است، که تیغ انداختن باعث نازک شدن پوست سر (از بین رفتن قسمتی از لایه مرده ی پوست سر) می شود، که معمولاً با خراشهای و بریدگی هایی نیز همراه است، و تکرار این عمل نه تنها خطر آسیب رسانی به ریشه موها را به چند برابر افزایش می دهد، بلکه ذرات معلق در هوا روی پوست سر نشسته، و با چربی حاصله از پوست سر مخلوط شده، حالتی را نشان می دهد، مانند اینکه کسی بدنش زخم شده باشد، و به جای ضدعفونی کردن آن، با پارچه آلوده به میکروب روی آن را بپوشاند، که نتیجه نامطلوب چنین روشی از پیش معلوم است.

توصیه ی اکید ما این است، که هرگز هوس تیغ انداختن بسر را نداشته، دیگران را نیز از عواقب زیانبار آن آگاه نمود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: