ضمایم پوست و تأثیر آن بر ریشه موها

مسئله ی مهم دیگری که در ارتباط با موهای بالای سر آقایان وجود دارد این است، که همسایه های ریشه ی موها ، چه ضمایمی از پوست هستند، و تأثیر آنها بر ریشه ی موها چیست ؟

بطور کلی براساس نتایج تحقیقات انجام شده، در هریک سانتیمتر مربع پوست سر شش میلیون سلول، هزار عدد غده تعریقی، چهارمتر مویرگ، یک متر رشته های عصبی، حدود پنج عدد غده، چربی و همچنین در یک سانتیمتر مربع پوست سر، در حدود متوسط صد عدد تار مو وجود دارد.

از همسایه های تأثیرگذار بر ریشه موها، می توان از غدد عرقی و چربی نام برد، همزمان با فعالیت این ضمایم، رشد مو نیز بطور طبیعی انجام می گیرد. غدد تعریقی آبهای فاسد شده زیر پوست و اسیدهای اضافی را از طریق کانالهای مخصوص خود خارج کرده، به طرف سطح پوست سر می رانند و غده های چربی نیز تولیدات خود را که حامل مواد چربی است، از مجاری ویژه خود به سطح خارج پوست هدایت می کنند، و چون بالای سر نسبت به قسمتهای دیگر آن سطح تقریباً افقی دارد، مقدار بیشتری از مواد حاصل از ضمائم پوست در این نقطه تجمع می یابد، و اختلاط این مواد باگرد و غبار و دود و غیره آسیبهای را بر ریشه ی موهای بالای سر وارد می آورد، که اگر احتیاط را از دست بدهیم و نسبت به آن بی توجهی و یا کم توجهی کنیم، مسئله ریشه دارتر و بغرنج تر می گردد.

اگر بخواهیم باز مسئله خانمها را در این امر به میان آوریم باید بگوئیم، که چون خانمها به علت بلندی موها و حجیم تر بودن آن توجه بیشتری به موهای خود نشان می دهند، بنابراین گرد و خاک و غبار فرصت مناسب و کافی برای نفوذ بر روی موهای خانمها پیدا نمی کنند و از سوی دیگر بلندی موها نیز، فاصله ای بین پوست سر و ذرات معلق در هوا ایجاد می نماید، که خود عامل حفاظتی دیگری است.

مطلب قابل توجه دیگر اینکه در میان ضمائم پوستی همچون غدد عرقی، غده های چربی و غیره، غدد چربی، به صورت خوشه ای هستند، که سلولهای آنها خاصیت ترشح چربی دارند، قطرات چربی ابتدا در سلول تشکیل شده، سپس تمام سلول را پر می کنند که بالاخره چربی تجمع یافته داخل حفره مشترک غدد می ریزد، و به سطح پوست انتقال می یابد. ماده ی مترشحه از غده چربی با سبوم، ماده ای است جامد که دو سوم آن آب است و بقیه از مقدار ماده آلبومینوئید شبیه کازئین و مواد چربی (38 درصد) و بعضی املاح تشکیل شده است.

عمل غده چربی : ماده مترشحه این غده بیشتر برای نرم نگاه داشتن پوست و مو است. کم شدن این ترشح سبب خشکی جلد، و برعکس زیاد شدن آن، چربی بسیار در روی پوست، باسبوره را تولید می کند، گاهی نیز ممکن است این ماده در داخل غده جمع شده، برآمدگی های کوچکی را روی پوست یا زیر پوست تولید کند، که آنها را کومدون و کیست های چربی می نامند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: