نقش آب در سلامت، بهداشت و نگهداری موها

آب

نقش آب در سلامت، بهداشت و نگهداری موها ، غیرقابل انکار است. آب، یکی از مهمترین فاکتورهای سلامت و بهداشت موها بشمار می رود. بطوریکه بدون وجود آن، نمی توان به بقای سلامت موها، دل بست. نظر به این اهمیت، اولین مبحث کتاب را به این عنوان اختصاص می دهیم:

در برخورد آبهای مناطق مختلف زمین با موها این اعضاء از خود، واکنشهای متفاوتی نشان میدهند که این تنش ها بیشتر شامل ریزش مو و شوره سر بوده، گاهی به ناهنجاریهای دیگر مو و پوست نیز، دامن میزنند، از اینرو در این مبحث سعی ما بر اینست، که آب و اثرات آن را بر روی مو از دیدگاههای مختلف، مورد بررسی قرار دهیم.

این موضوع که آب چقدر در سلامت موها یا عدم آن موثر است، کمتر مورد توجه و اقبال محققین قرار گرفته است. در واقع، مؤلف در طول مطالعات چندین ساله تقریباً بیش از دو دهه، تفحصات و تتبعات خود بر روی مطالب موجود چاپ شده در رشته مو نگهداری آن در سطح جهانی، تاکنون مطلب جامعی را در این زمینه، مشاهده ننموده است، در صورتیکه آب با کیفیتهای مختلف که ناشی از مواد و عناصر محلول در آن می باشد، نقش موثری را در تحکیم و یا تخریب بنای موها ایفا می کند.

ما معتقدیم که هرکس، در هرکجای این کره خاکی که زندگی می کند، لازم است شناخت کافی در مورد آبهای موجود در محیط زیست خود، کسب بنماید همچنین با برخوردی حسابگرانه، اثرات آبهای متفاوت محیط خود را بر روی موها و پوست بدن مورد مطالعه و تحقیق قرار دهد. یعنی همانطور که یک فرد هر آب و نوشیدنی مشکوک را نمی آشامد و در مورد آن کنجکاوی بخرج می دهد، لازم است در انتخاب آب استحمام و شستشوی موها نیز دقت کافی را مبذول دارد.

آب سرچشمه حیات و منشأ هستی است. بدون وجود این ماده حیاتی، امکان زندگی در کره خاکی وجود نخواهد داشت. از این جهت ضرب المثل معروف هر کجا آب هست، زندگی هم هست در همه زبانها ریشه یکسانی داشته است.

موجودات عالم هستی، ساختار وجودشان به آب بستگی مطلق دارد. از جانوران تک سلولی (آمیب ها) تا برسلولیها (نظیر انسان و حیوان) از ده درصد تا نود درصد وجودشان را آب تشکیل می دهد که به طور تقریبی میانگین آن به هفتاد و پنج درصد وزن می رسد.

آب چه به صورت ساده، و چه در ترکیب با موادغذائی و یا هوا وارد بدن می شود. این ماده حیاتی در سطح گسترده با انواع و اقسام اشکال مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله نوشیدن، شستن، ترکیبات داروئی و مصارف گوناگون دیگر که ذکر جزئیات آن از موضوع مبحث ما خارج است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: