هورمونهای مردانه ، زنانه و رابطه ی آنها با ریزش مو

هورمون گونادوتروپیک فعالیت غدد جنسی (نر یا ماده) کنترل می نماید. این کنترل در زنان ترشحات داخل تخمدان (استروژن و پروژسترون) و در مردان فعالیت بیضه ها در تولید هورمون مردانه را شامل می شود. ذیلاً در مورد این دو نوع غده شرح می دهیم:

تخمدانها : این دو غده بادامی شکل، که هر کدام در یک طرف رحم قرار دارند، با ترشح هورمونهای فوق الذکر تحت شرایط یاد شده، صرف نظر از اثراتشان بر روی خصوصیات ثانوی، بر متابولیسم نیز اثر دارند.

بیضه ها : این دو غده، در کیسه بیضه واقع شده اند، و هورمون تستوسترون تولید می کند. متخصصین بر این عقیده اند، که این هورمون در سلامتی و جوانی بافتها موثر می باشد. هورمون تستوسترون در متابولیسم نیز بی تأثیر نیست.

در ساختمان بدنی مرد و زن، از هر دو نوع هورمون وجود دارد. در آقایان مقدار هورمون مردانه بیش از هورمون زنانه است و بالعکس میزان این هورمونها در بدن، باید از یک نسبت خاص (بسته به جنسیت فرد) برخوردار باشد. عدم تعادل بین این هورمونها بر طبق نسبت مزبور، مثلاً وجود هورمون مردانه بیش از حد لازم در زنان، باعث طاسی شده، که این مشکل می تواند با شوره سر نیز همراه باشد.

فزونی هورمون مردامه در لاغر کردن لایه چربی زیر پوست سر که کار آن، جلوگیری از فشار بی مورد عضلات صورت و پوست سر است بسیار موثر می باشد.

استرسها می توانند باعث افزایش سطح تستوسترون خون شخص گردد. عدم سلامت دستگاه عصبی می تواند منجر به افزایش سطح تستوسترون گردد، چرا که فرآیند تنیدگی (استرس) به طور مناسب انجام نگرفته است (آزاد نشده است)

صرف نظر از عوامل افزاینده یاد شده، سطوح طبیعی تستوسترون نیز برای بروز ریزش مو در آقایان کافی می باشد، که البته تشدید این حالت ناهنجار، بستگی به استعداد ژنتیکی این افراد دارد. بنابراین لازم است، تمام آقایان با شرایط تنیدگی (استرس)، خوب برخورد کرده، عصبانیتشان را کنترل نماید و لازم به ذکر است که در مردها، غلظت تستوسترون باید به یک حد آستانه برسد.

در مورد آقایان، نگه داشتن سطح تستوسترون در پائین ترین حد دامنه طبیعی ممکن است، از ریزش ژنتیکی مو جلوگیری نماید.

در خانمها، سطوح طبیعی تستوسترون، برای ریزش ژنتیکی مو کافی نیستند، ولی شایان ذکر است، که خانمها امروزه مشکلات عدیده ای در رابطه با ریزش موهای خود دارند.

بروز این ناهنجاری را می توان به افزایش شرایط استرس و تنیدگی (در اثر اصطحکاک بیشتر بانوان با مسائل و مشکلات زندگی) که سبب تولید فزونتر تستوسترون می گردد ربط داد. افزایش سطح تستوسترون از حد طبیعی، منجر به ریزش غیرعادی موها در خانمهایی می گردد، که از نظر ژنتیکی استعداد ابتلاء به آن را دارند. بنابراین برای خانمها کنترل تنیدگی ها، حائز اهمیت می باشد، زیرا بدینوسیله می توانند از تعادل هورمونی مناسبی برخوردار باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: