سودای مواد آرایشی و ریزش موها

این مواد، که در پرتو تبلیغات پر سر و صداف و توجیهات به ظاهر علمی ! روزبروز مشتریان بیشتری را به سوی خود جذب و به خویش اختصاص می دهند، خطرات و عوارضی را برای مصرف کنندگانشان به ارمغان می آورند، که اثرات سوء آن ها بعدها مشهود می گردد.

این فرآورده ها که تماماً از مواد شیمیایی ساخته می شوند، چون موارد استعمال و استفاده آنها، اغلب بر روی پوست و موهاست، به همین علت، بیشترین صدکه خود را بر پوست و مو وارد می سازند، و در این صورت طبیعی این اعضاء اثرات نامطلوب به وجود می آورند.

رنگهای شیمیایی، مواد دکلراسیون، مواد مخصوص فرزدن موهای صاف ، مواد ویژه ی صاف کردن موهای مجعد ، فیکساتورها، لوسیونها، پودرها و غیره، با نامهای دهان پرکن و عناوین فریبنده وارد بازار مصرف می شوند، و عده ای ساده دل و بی خبر از عوارض بعدی آنها، فقط به این سبب که این فرآوردها آراسته و پوششی فریبنده دارند، فلان کارخانه آنها را ساخته، و یا طبق تبلیغات کاذبانه تجارتی، فلان اثرکذایی را دارد، با اشتیاق، به خرید و مصرف آنها می پردازند، غافل از اینکه همه سر و صداهای تبلیغاتی و ظواهر رنگین و دلچسب محصولات مزبور، فقط برای خالی ساختن جیب مصرف کننده است، و این شگردها از ویژگی های دوران معاصر ماست، که ذهن پولساز تبلیغاتچی های جهان، آن همه مزایای غیر واقعی را می آفریند، تا مردمان ساده اندیش را به نام دام تبلیغ بکشانند.

همانطوریکه قبلاً هم اشاره کردیم، خانمها از مشتریان پروپاقرص این مواد آرایشی هستند، و چون پوست خانمها نسبت به آقایان بسیار ظریفتر و حساس تر است، به همان میزان هم صدمات سنگین تری را از این طریق محتمل می شود.

اگر یک مقایسه ساده بین خانمهای شهرنشین که بیشتر از این مواد شیمیایی آرایشی استفاده می کنند، و آن خانمهای روستایی به عمل آوریم، فوراً صحت این گفته خود پی می بریم، که خانمها روستایی که هرگز از چنین مواد شیمیایی استفاده نمی کنند، اکثراً دارای چهره های گلگون و سالمی بوده، از موهای بلند و سالمی نیز برخوردارند، در حالی که غالب زنهای شهری که بیشتر از مواد آرایشی و شیمیایی استفاده می نمایند، بعد از مدتی به عارضه هایی بویژه در پوست و موها دچار می شوند، که زنان روستایی در سراسر عمرشان، حتی نامی از مصرف آنها را هم نمی دانند، چه رسد به اینکه دچار عوارض ناشی از آنها مصرف شوند.

شرکت های تولید کننده هم اگر فواید و مزایایی برای این مواد شیمیایی در تبلیغات خود می گنجانند، و از آنها تعریف و تمجید می کنند شامل نوع گیاهی آنهاست، که مورد مصرف مشتریان مخصوص خودشان است، و آنها را با قیمتهای گزاف در اختیار افراد مذکور می گذارند. البته اگر همین لوازم آرایش را از مواد گیاهی و طبیعی و بصورت سالمی تهیه و در دسترس خواستاران آن بگذارند، هیچ ایرادی در بین نخواهد بود، چنانکه بعضی از کشورهای خاور دور مثل چین، کره، و غیره مواد آرایشی گیاهی تولید می کنند، که خواستاران بسیاری نیز در سراسر جهان دارد.

در کشور خود ما نیز از سده های گذشته، سابقه تولید مواد آرایشی گیاهی و طبیعی وجود داشته، که این مواد در عین رفع احتیاجات معمول در این زمینه عارضه خطرناک مواد آرایشی و شیمیایی را نیز در برندارند.

بهرحال مصرف مکرر فرآورده های آرایشی شیمیایی، سلامت پوست و موها را به شدت به خطر می اندازد، حالت طبیعی آن ها را از بین می برد، و بیماریهای را نیز در پس پرده نهفته دارد، که به مرور زمان آشکار می شود.

استفاده از مواد شیمیایی آرایش، بزرگترین آسیب را به ریشه موها زده، عملکرد طبیعی آنها را مختل می سازد. و نهایتاً باعث از دست دادن موها می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: