درمان خارش پوست سر به آسانی خریدن شامپو ضد شوره ازسوپر مارکت است. اما بسیاری از این شامپو ها دارای مواد مضر بوده و شوره و خارش سر را به صورت اساسی درمان نمی کنند.

شوره سر چیست؟ شوره سر اغلب پوست خشک و مرده کف سر است. این پوسته پوسته شدن کف سر باعث ظهور پوسته های سفید رنگ ناخوشایندی روی شانه ها به جای می گذارد. گاهی شوره سر به دلیل چربی بیش از حد پوست سر، اگزما و یا نوعی قارچ ایجاد می شود که باعث تحریک پوست می شود. شامپوهای ضد شوره اغلب باعث کاهش قارچ های طبیعی و کاهش روند مرگ سلول های پوستی می شود. اگر تمایل به استفاده از شامپوهای شیمیایی ندارید، درمان های خانگی زیر را مطالعه کنید.

1-آبلیمو. به دلیل دارا بودن خواص ضد عفونی کننده، آبلیمو می تواند خارش و خشکی پوست سر را از بین ببرد. مقداری آبلیمو را روی سر ریخته و یا اسپری کنید. می توانید هم از آبلیموی تازه استفاده کرده و یا انواع آماده آن را امتحان کنید. اگر مشکل پوستی خفیف است، می توانید آن را با آب رقیق کنید. 5 تا 10 دقیقه اجازه دهید روی پوست باقی بماند سپس آبکشی کنید. همچنین تکرار آن در طولانی مدت می تواند کمی رنگ موهای شما را روشن تر کند.

2-جوش شیرین. یکی از انواع مواد شستشو دهنده در هر خانه ای جوش شیرین است. اما این ماده فقط برای تمیز کردن حمام و دستشویی کاربرد ندارد. بلکه از آن می توانید برای خارش و پوسته سر نیز استفاده کنید. خاصیت قلیایی آن باعث تعادل PH پوست می شود. کافی است خمیری از جوش شیرین و آب تهیه کرده و به پوست سر بزنید. 10 تا 15 دقیقه صبر کرده و سپس آبکشی کنید.

3-موز و آووکادو. اگر به دنبال درمانی برای خشکی پوست سر هستید که بوی خوبی نیز داشته باشد، از این دو میوه استفاده کنید. کافی است دو عدد موز و یک عدد آووکادو را له کرده و با یکدیگر مخلوط کنید. روی پوست سر گذاشته و 30 دقیقه صبر کنید و آبکشی کنید. آووکادو همچنین موهای براق به شما هدیه داده و باعث افزایش رشد موها می شود.

4-روغن نارگیل. این درمانی معجزه آسا است که به سرعت تاثیرات را مشاهده خواهید کرد. روغن نارگیل در اکثر فروشگاه ها یافت می شود و نیازی به جستجو برای آن ندارید. مقداری از این روغن را روی پوست سر ماساژ داده و پس از مدتی آن را آبکشی کنید. پس از آن موهای شما چرب خواهد شد، اما این چربی کمک می کند تا التهاب آن کاهش یابد و همچنین بوی خوشمزه ای از موهای خود حس خواهید کرد.

5-سرکه سیب. این درمان همانند آبلیمو عمل می کند. کافی است مقداری سرکه سیب و آب را مخلوط کرده و روی پوست سر اسپری کنید و پس از چند دقیقه شستشو دهید.

همانطور که می دانید، التهاب و خارش پوست سر ناشی از استفاده از محصولات مو است. برخی از آنها آلرژی ایجاد کرده و دارای مواد شیمیایی مضر هستند. پس بهتر است برچسب آنها را با دقت مطالعات کرده و سپس استفاده کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: