mahsho ag1

مه شو: غدد تعریق چه هستند و چه وظیفه ای به عهده دارند؟

غدد تعریق با رگ های خونی جهت تنظیم درجه حرارت بدن همکاری می کنند. این غدد از خود مایعی ترشح می کنند که در سطح پوست گسترش یافته و بخار تولید می کند. این امر موجب خنکی پوست در روزهای گرم می شود و بدین طریق درجه حرارت بدن را در سطح ثابتی نگه می دارد.

غدد تعریق زمان هایی که شما استرس دارید و یا به تمارین و فعالیت های سخت مشغول هستید نیز شروع به ترشح می کنند.

این غدد که به غدد ترشحی نیز معروف هستند فقط آب تولید و ترشح می کنند و مسئول بو نیستند. غدد دیگری وجود دارند که مسئول بوی بدن هستند.

ترشحات این غدد از راه منافذ ریزی خارج می شوند که البته این کار در زمان هایی انجام می شود که هوا بیش از حد گرم است؛ بدین شکل که در گرمای زیاد منافذ هرچه بیشتر باز می شوند تا ترشحات خارج گردند و به این صورت بدن خنک می شود.

زمان هایی که هوا سرد است، این منافذ بسته می شوند و در نتیجه گرمای بدن خارج نمی شود و در واقع، گرما در بدن می ماند.

غددی که مسئول بوی بدن هستند به غدد آپوکرین معروف هستند که عرق کدری ترشح می کنند .

عرق کدری که از غدد آپوکرین به بیرون تراوش می کند زمانی که با باکتری موجود بر روی پوست ترکیب می شود، ایجاد بو می کند.

یکی از دلایل ترشح غدد آپوکرین، استرس است. به همین دلیل، بدن شما زمانیکه استرس دارید نسبت به زمانی که فعایت بدنی دارید و یا هوا گرم است و هنگام ورزش که به شدت ورزش می کنید، بوی بیشتری می دهد.

غدد آپوکرین در نواحی زیر بغل، نواحی شرمگاهی و اعضای تناسلی وجود دارند.

غدد دیگری هم وجود دارند که وظیفه تولید و ترشح چربی پوست را دارند. این غدد به غدد چربی معروف هستند. غدد چربی، روغن طبیعی به نام چربی پوست را تولید می کنند که باعث نرمی و حفاظت پوست می گردد.

این چربی پوست برای پوستتان بسیار مهم و ضروری است؛ با زیاد شستن پوست بدنتان خصوصا با آب داغ بشدت پوست خود را خشک می کنید زیرا استحمام با آب داغ و یا شستشوی دستها باعث از بین رفتن چربی پوست می گردد.

چربی پوست موجب حفاظت پوست از عوامل خارجی مانند باد، گرد و غبار و خاک می شود. پس به یاد داشته باشید که شستشوی بیش از حد و به کرات باعث از بین رفتن چربی پوست شده و پوست در مقابل انواع عفونت ها و خشکی و سایر عوامل خارجی آسیب پذیر می گردد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: