کرم مرطوب کننده

مواد اولیه :

5 ق. چ. روغن نارگیل 1 ق. چ . کره

5 گ . موم عسل نصف ق. چ. پودر بوراکس

2 ق. چ. لانولین 4 ق. غ. آب هنداونه

طرز تهیه و مصرف :

روغن، موم، لانولین و کره را روی حرارت بخار آب قرارداده تا به صورت مایع در آیند. آب هنداونه را جداگانه گرم نموده بوراکس را در آن حل نمائید دو مخلوط را باهم ترکیب کرده، از حرارت برداشته، به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط سرد شود، و آن را در ظرفی ریخته و اسم کرم را بنویسید. برای مصرف ابتدا صورت را شسته کرم را به صورت بمالید یکساعت صبر نموده سپس صورت را با آب ولرم بشوئید. از این کرم می توانید هر روز استفاده نمائید.

فواید : این کرم بعنوان مرطوب کننده، تمیز کننده دست و صورت به کار می رود یعنی با یک کار سه نتیجه می توانید بگیرید.

مرطوب کننده ها به اشکال مختلف امولسیون مایع، پماد و کرم دیده میشوند که محتوای چربی و آب در این موارد با هم فرق می کند. مهمترین نکته در انتخاب یک مرطوب کننده توجه به نوع پوست است که می تواند خشک، چرب، معمولی و مختلط باشد.

باید همیشه نوع پوست را روی پوست تمیز تشخیص داد. برای پوستهای خشک باید از مرطوب کننده های حاوی چربی استفاده کرد و استفاده صرف از جاذب الرطوبه ها کافی نیست. در مورد پوستهای چرب نیازی به استفاده از مرطوب کننده نیست مگر در برخورد با آب و هوای گرم یا سرد.

در مورد پوست نرمال باید از مرطوب کننده ای که میزان چربی کمتری داشته باشد استفاده کرد. در مورد پوست مختلط یا صورتهای دارای T-zone (قسمت پیشانی، بینی و چانه) نباید در این محلها که چربتر از سایر نقاط صورت ا ست از مرطوب کننده استفاده نمود.

نکته دیگر این است که از آنجا که با افزایش سن نیاز پوست به مصرف مرطوب کننده بیشتر میشود ممکن است پوستی که قبلا نیازی به مصرف این ماده نداشته پس از گذشت چند سال خود را ناگزیر از مصرف آن ببیند. عوامل دیگری که بر روی انتخاب مرطوب کننده اثر می گذارند عبارتند از حالت و چگونگی ( بافت ) مرطوب کننده. زیرا ماده ای که خیلی چرب یا چسبنده باشد برای مصرف کننده خوشایند نیست. مورد دیگر افزودنی هایی مانند رایحه است که می تواند تحریک کننده یا ناخوشایند باشد. بعضی از افراد به علت حساسیت نمی توانند از مواد حاوی رایحه استفاده کنند.

چگونه کرم مرطوب کننده بسازیم؟
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: