نکاتی مهم در حفظ زیبایی و تقویت پا

پاها را حداقل روزی یک بار بشویید و خوب خشک کنید. هر روز جوراب تازه بپوشید و در صورت امکان یک کفش را دور روز پشت سرهم نپوشید. اگر پایتان عرق می کند، بویژه در تابستان که هوا گرم است و تعریق بیشتر می شود، می توانید از پودر مخصوص عرق پا که مانع عرق ریزی زیاد می گردد استفاده کنید؛ به این ترتیب که هر روز پس از شستن و خشک کردن پاها و پیش از پوشیدن جورابها، پاها و داخل کفش را پودر مخصوص پا بزنید. این پودر را به شکل زیر تهیه کنید:

25 گرم ریشه زنبق به صورت پودر، 75 گرم اکسید روی، 50 گرم پودر تالک و کمی زاج سفید را باهم مخلوط کنید و پس از شستن و خشک کردن پاها از آن استفاده نمایید. پاهای خشک یا ترک دار را با روغن بچه مالش دهید. ناخنهای پا را نیز باید بطور مرتب کوتاه نگه داشت تا از خطرات ناشی از بلند بودن و برگشت آنها به داخل انگشتان که به ایجاد زخم و عفونت منجر می شود جلوگیری به عمل آید. هر روز پیش از خارج شدن از رختخواب پاها را ورزش دهید؛ به این شکل که ابتدا زانوها را خم کنید، سپس پنجه پا را خم نمایید، پس از آن پاها راست کنید و بالا ببرید، بعد به روی شکم بخوابید و پاها را به طرف پشت و پهلوها حرکت دهید.

برای نیرو بخشیدن به پاها می توانید هر روز این تمرین را هم انجام دهید :

روی پنجه پا بایستید و تا آنجا که ممکن است خود را بالا بکشید. بعد به آرامی کف پاها را روی زمین بگذارید و باز حرکت را تکرار کنید. این تمرین را روزی ده بار تکرار کنید و بتدریج افزایش دهید. پس از مدتی در خواهید یافت که پایتان نیرومندتر شده است و دیرتر خسته می شود. پس از تمرین اگر وقت داشته باشید می توانید پاها را روغن بادام یا روغن زیتون و یا کرم ماساژ دهید.

برای تقویت و موزون سازی پاها از حرکتهای ورزشی زیر کمک بگیرید :

به آرامی رو پنجه پاها بلند شوید، سپس به آرامی به حالت اول باز گردید.

چند سنگریزه را با انگشتان پا بردارید.

تا آنجا که می توانید شنا کنید.

برای رفع خستگی پا بهترین راه این است که به مدت ده دقیقه دراز بکشید و پاها را روی صندلی بگذارید، به طوری که پاها بالاتر از سر قرار گیرند. در این فاصله به آرامی پاها را ماساژ دهید. برای ماساژ پاها، دستها را از روی پنجه پا به طرف زانو حرکت دهید؛ این کار به گردش خون کمک می کند و خستگی پاها را از بین می برد. راه بهتر برای رفع خستگی پاها این است که پاها را چند بار بطور متناوب در آب سرد و گرم قرار دهید و در پایان کار با آب سرد بشویید. آب لیموترش و سرکه هم در رفع خستگی پاها اثر خوبی دارند. برای استفاده از آب لیموترش و یا سرکه، مقداری آب لیموترش و سرکه را در آب بریزید و پاها را در آن قرار دهید.

پینه و میخچه که باعث آزار عده زیادی می شود بطور معمول در انگشتان پا به وجود می آید و دلیلش پوشیدن کفش تنگ و نامناسب و راه رفتن زیاد است. برای پیشگیری از بروز میخچه پا کفشهای راحت و مناسب توصیه می شود و نیز شستن مرتب پاها و خشک کردن آنها و سپش استفاده از روغن زیتون یا لانولین و یا هرکرم نرم کننده پوست که می تواند از بروز میخچه پیشگیری کند. در صورت بروز میخچه (نمو غیرعادی و مخروطی شکل لایه شاخی اپیدرم است که رأس آن در عمق و قاعده اش در سطح پوست قرار دارد) و ضخیم و خشن شدن پوست می توانید با روغن زیتون یا لانولین ان را ماساژ دهید تا نسوج مرده بتدریج نرم شده، به راحتی از پوست جدا گردد. در مورد پاشنه پاها هم می توانید از همین روش استفاده کنید و قسمتهای خشن پوست پا را با روغن زیتون یا لانولین ماساژ دهید تا زبری پاشنه پاها از بین برود. شست و شوی پاها با جوشانده بومادران و نمک نیز در رفع میخچه موثر است پس از شست وشو، پاها را با روغن زیتون یا روغن بادام و لیموترش به طریق زیر چرب کنید :

لیموترش را نصف کنید و پس از آنکه مقداری از آب آن را گرفتید، مقداری روغن زیتون یا روغن بادام درون آن بریزید و بگذارید از شب تا صبح بماند، سپس با روغن درون لیموترش میخچه پاها و نسوج اطراف آن را چرب کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: