حمام

● دمای آب را بین ۳۴ تا ۳۷ درجه تنظیم کنید.

● بجای کیسه های زبر از لیف های توری شکل استفاده نمایید تا علاوه بر حفظ سلامت پوست از صدمه زدن به پوست جلوگیری شود .

● در افرادی که دارای پوستی خشک هستند پوست به دلیل نازکی ٬ حساسیت بیشتری داشته واستفاده از وسایلی مانند کیسه و لیف می تواند موجب تحریک بیشتر و صدمه زدن به پوست آنها شود .

● فواصل زمانی برای استحمام مجدد به نوع پوست و میزان چربی آن بستگی دارد . افراد دارای پوست چرب در صورت استفاده از شوینده های ملایم می توانند هر روز استحمام نمایند اما کسانی که پوستی خشک دارند تنها به شرطی که علاوه بر مصرف شوینده های ملایم ٬ بلافاصله پس از خروج از حمام با گذاشتن و برداشتن حوله ( نه حرکت رفت و برگشتی ) بر روی پوست اقدام به خشک نمودن پوست خود نمایند می توانند هر روز حمام کنند اما بهتر است با فاصله یک روز مجددا استحمام کنند .

● تعداد دفعات لازم برای شامپو زدن نیز به تعداد دفعات استحمام و فواصل زمانی بین آنها بستگی دارد . کسانی که هر روز دوش می گیرند یکبار و همین طور به میزان فواصل بین دو استحمام ٬ تعداد دفعات شامپو زدن افزایش می یابد . اما به دلیل برخی هشدارها جهت ریزش مو بهتر است یک روز در میان استحمام صورت گیرد .

● به دلیل تمایل لایه کراتینی ( لایه شاخی ) سطح پوست به جذب آب بهتر است مدت زمان استحمام را زیاد نکنید .

● توصیه می شود در هنگام استحمام بجای استفاده از وان که علاوه بر باقی ماندن آلودگی در آب راکد مصرف آب را نیز افزایش می دهد از دوش استفاده کنید .در این صورت امکان انتقال بیماریهای پوستی نیز بسیار کمتر خواهد بود .

● همان گونه که میدانید PH پوست در حدود ۴ تا ۶ می باشد و صابون های معمولی با PH بالای ۹ گزینه مناسبی جهت شستشو در افراد دارای پوست خشک نخواهند بود و ممکن است به پوست صدمه وارد نمایند لذا بهتر است این افراد از صابون های گلیسیرینه استفاده نمایند .

● در آخر مچ پاها را به مدت چند لحظه زیر آب سرد نگه دارید و پس از خروج از حمام مدتی استراحت کنید .

● هرگز با شکم پر یا ناشتا به حمام نروید .

● توجه داشته باشید که دمای آب و زمان استحمام درایجاد شرایط روحی و جسمی پس از آن بسیار موثر می باشد ازاینرو توصیه می شود اگر صبح به حمام می روید از دوش آب ولرم ( جهت حفظ شادابی ) و پس از بازگشت از محل کار از دوش نیمه گرم ( جهت کاهش خستگی ) استفاده نمایید علاوه بر این دوش با آب گرم می تواند خوابی راحت را به دنبال داشته باشد .

● توصیه می شود کسانی که با آب سرد زیر ۲۵ درجه استحمام می کنند بیش از ۵ دقیقه زیر دوش آب سرد نمانند ( این کار می تواند موجب تحریک اعصاب و عضلات بدن شود ) استحمام با آب ۳۳ درجه نیز نباید بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد زیرا خشکی پوست را به همراه خواهد داشت .دوش گرفتن با آب بالای ۳۵ درجه هم بیشتر از ۱۵ دقیقه خستگی و رخوت را به دنبال خواهد داشت.

استحمام در دوران بارداری :

● بخصوص در ماه های آخر بارداری به دلیل افزایش وزن امکان لیز خوردن در حمام زیاد می شود از اینرو مراقب سطوح لغزنده در حمام باشید .

● جهت دور ماندن از مشکلات تنفسی مدت زیادی را در حمام سپری نکنید .

● بطور کلی در زنان توصیه می شود جهت جلوگیری از بروز عفونت های واژن از قرار گرفتن در داخل وان خودداری نمایند .

علاوه بر مطالب ذکر شده رطوبت بالا و عدم تهویه مناسب حمام عامل اصلی رشد باکتری ها و قارچ ها یی هستند که در برابر حرارت و برخی شوینده ها مقاوم بوده و با ورود به محیط زندگی می توانند موجب بروز بسیاری از بیماری های قارچی و پوستی در انسان شوند .

لذا توصیه می شود سیستم تهویه تا حداقل دو ساعت پس از خروج از حمام روشن بماند تا حمام کاملا خشک شود . به علاوه پرده های حمام ٬ صابون های جامد ٬ لیف و سایر وسایل حمام می توانند به راحتی موجب انتقال میکروب ها شوند از اینرو تا حد امکان از صابونهای مایع و یا شامپو بدن بجای صابون های جامد استفاده نمایید و از آنجا که تابش نور خورشید بر روی اشیا نقش مهمی در ضد عفونی کردن نها دارد بهتر است لیف ٬ حوله و کیسه را بعد از استحمام مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار دهید .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: