گلاب از تقطیر گل محمدی به دست می آید که از نظر عطر در میان سایر گل ها ممتاز بوده و خواص درمانی فراوانی دارد.

xxx

گل محمدی از خانواده ی گل سرخ با گل برگ هایی به رنگ صورتی است. این گل ها در خرداد ماه ظاهر می شوند و در همین ماه است که گلاب گیری انجام شود گل محمدی رایحه ی دلپذیری دارد و گلاب نیز همین رایحه ی خوش را در خود تثبیت می کند.

براساس مدارک جدید، ایرانیان اولین قومی بودند که با روش تقطیراز «گل سرخ»، اسانس و گلاب را به دست آوردند و سپس این فن را به سایر نقاط دنیا انتقال دادند. «ابن سینا» دانشمند بزرگ ایرانی، تحقیقات وسیعی در مورد استخراج اسانس ها به روش تقطیر انجام داده است.

نام گلاب با فرهنگ سنتی و باورهای مذهبی مردم نیز درآمیخته است. گلاب خاص ایران است و جالب اینکه فقط در شهر کاشان به عمل می آید.

از تقطیر مجدد گلاب، فرآورده ای به دست می آید که به آن « گلاب دو آتشه » می گویند. اگر مجداً گلاب دو آتشه را تقطیر کنند گلاب غلیظی از نظر اسانس به دست می آید که فوق العاده معطر بوده و در حقیقت گلاب ناب و خالص است.

در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شود که PH خون را به سمت قلیایی می برد.

در گذشته گلاب در طب سنتی مصارف درمانی بسیاری داشته است. به عنوان مثال درد دندان را با چکاندن چند قطره گلاب روی دندان پوسیده تسکین می بخشیدند .

ssssssاثرات مفید گلاب بر پوست بدن

یکی از مهم ترین کاربردهای گلاب، مراقبت از پوستبوده و برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است. در ضمن یکی از موارد استفاده ی گلاب پاک کردن پوست می باشد و می توان از آن به جای محصولات شیمیایی پاک کننده، از استفاده کرد.

جهت طراوت و تازگی پوست می توان از گلاب بهره برد،برای اینکارمی توانید پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بمالید. در این حالت اسانس موجود درگلاب به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات آن در افزایش جریان خون، باعث شادابی پوست می گرددو استفاده ی مداوم از این روش می تواند این اثرات بسیارمطلوبی داشته باشذ .

گلاب7

این اسانس خوشبو حتی برای رفع جوش های بدن نیز موثر است. برای این کار مقداری گلاب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. سپس این خمیر را مدت یک ساعت یا تمام شب ( موقع خواب ) روی جوش های خود قرار دهید .

گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است. برای این کار، با استفاده از یک قطره چکان، گلاب را روی پوست سر خود بریزید و از تاثیرات بی نظیرآن بهره مند شوید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: