b4در حال حاضر ده‌ها نوع مرطوب کننده از قبیل انواع کرم، لوسیون، روغن و پماددر داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها موجود است .برخی از آنها ضدآفتاب نیز هستندکه با قیمت‌هایی بسیار متفاوتی عرضه می‌شوند .

نحوه عملکرد مرطوب کننده ها

مواد اصلی تشکیل دهنده مرطوب‌کننده‌ها عبارتند از؛ پترولاتوم، روغن معدنی، لانولین و دیمتیکون. گلیسیرین، پروپلین گلایکول، پروتئین‌ها، اوره و ویتامین‌ها . برخی مرطوب‌کننده‌ها حاوی اسید آلفا هیدروکسی (AHA) هستند.‌ این اسید لایه مرده پوست را از بین می‌بردو برای افرادی که پوست خیلی خشک دارند گزینه خوبی است.

زمان استفاده از مرطوب‌کننده‌ها

بعد از‌ اینکه مرطوب کننده مناسب پوستتان را پیدا کردید، هر روز پوست‌تان را با آن مرطوب کنید. با ‌این کار گام بلندی جهت رفع خشکی پوست و پیشگیری از‌ ایجاد چین و چروک بر می‌دارید. البته مرطوب‌کننده‌ها نمی‌توانند چین و چروک‌هایی را که قبلا ‌ایجاد شده‌اند از بین ببرند، زیرا ریشه ‌این چروک‌ها بسیار عمیق است. اما مرطوب کردن پوست در کمتر دیده شدن ‌این چروک‌ها موثرند.

بهتر است کرم را بر پوست خیس و مرطوب بزنید. برای پی بردن به ضرورت‌ این کار می‌توانید اسفنج خشکی را تصور کنید که هنگام خشکی اگر به آن مرطوب کننده‌ای بزنید هیچ فایده‌ای ندارد، اما اگر قبل از آن، اسفنج را با آب خیس کنید و سپس مرطوب کننده را به آن بزنید، اسفنج مرطوب‌کننده را جذب می‌کند. پوست شما هم عملکردی مشابه دارد.

hair33انتخاب مرطوب‌کننده‌ مناسب برای پوست شما

انتخاب یک مرطوب‌کننده مناسب ممکن است پیچیده و گیج کننده به نظر برسد، اگر از چند نکته ساده پیروی کنید می‌توانید به راحتی کرم ایده‌آل خود را پیدا کنید.

اولین وساده‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیداین است که برای خرید یک مرطوب کننده زیاد هزینه نکنید.

ممکن است مجبور شوید مرطوب‌کننده‌های مختلف را امتحان کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. هنگام خرید از راهکارهای زیر استفاده کرده اگر نتیجه مطلوب را نگرفتید، دفعه بعد گزینه دیگری را انتخاب کنید. به پنج ماده لازم و تشکیل دهنده این کرمها توجه کنید. مرطوب کننده خوب باید حاوی موادی همچون لانولین، گلیسیرین پترولاتوم باشد. احتمال‌ایجاد حساسیت توسط گلیسیرین بسیار کمتر از لانولین است. مرطوب‌کننده‌ها ی شرکت‌های معتبر نیز قابل اعتمادترند.در ضمن مرطوب‌کننده‌ای بخرید که حاوی ضد آفتاب با SPF حداقل 30 باشد. حفاظت از پوست در مقابل اشعه مضر آفتاب یکی از بهترین راه‌های جوان نگه داشتن پوست است.

فراموش نکنید مرطوب‌کننده‌ای که برای پوستتان استفاده می‌کنید نباید با مرطوب‌کننده‌ای که بر بدنتان می‌زنید یکی باشد، زیرا پوست صورت نازکتر و حساس‌تر از بدن‌ است. به همین دلیل باید از آن به صورت ویژه‌ای مراقبت کنید. همچنین از مرطوب‌کننده‌ای متناسب با نوع پوست‌خود استفاده کنید. اگر پوست‌تان حساس است، بهتر است از مرطوب‌کننده ضدحساسیت ،اگر پوستتان از نوع چرب است، از مرطوب‌کننده‌ای سبک و فاقد چربی ،اگر دارای پوستی خشک هستید، از مرطوب‌کننده‌ای قوی و بالاخره اگر پوست شما ترکیبی است، صورتتان را با مرطوب‌کننده‌ای سبک مرطوب کنید، سپس به قسمت‌های خشک‌تر مرطوب کننده‌ای قوی و چرب بزنید. ممکن است در تابستان پوست شما به مرطوب‌کننده‌ای سبک و در زمستان به مرطوب‌کننده‌ای چرب و پمادی چرب نیاز پیدا کند.

سعی کنید قبل از خواب از مرطوب‌کننده‌ای حاوی رتینول استفاده کنید. رتینول، ویتامین A مورد نیاز پوست شما را تامین می‌کند. این ویتامین سرعت بازسازی پوست را افزایش می‌دهد. می‌توانید ‌این نوع مرطوب‌کننده‌ها را از داروخانه‌ها تهیه نمایید. قبل از مصرف، ابتدا آن را بر قسمت کوچکی از پوست خود امتحان کنید، اگر پس از چند ساعت پوست شما حساسیتی از خود نشان نداد، می‌توانید آن را بر همه پوست خود بمالید. اگر پوست شما خیلی خشک است، بهتر است از مرطوب‌کننده‌ای که پزشک تجویز کرده استفاده کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: