خشکی پوست یکی از مشکلات شایع پوست است که باعث می‌شود بسیاری از افراد نزد متخصصان پوست مراجعه ‌کنند.پوست سالم حاوی لایه نازکی از چربی‌های طبیعی است که پوست را نرم و مرطوب نگه‌می‌دارد. وجود سد چربی در لایه شاخی پوست و وجود فاکتور NMF) در داخل این سلول‌ها، عامل اساسی در حفظ رطوبت است. عوامل محیطی، عوامل خارجی و داخلی و گاهی عوامل ژنتیکی در خشکی پوست موثرند.

خشک1

علائم پوست خشک شامل احساس کشیدگی، پوسته‌های ظریف، خارش و افزایش خطوط ترک‌خورده پوست است که در صورت درمان نکردن، پوست خشک سبب ایجاد اگزما و التهاب می‌شود که توام با قرمزی، تورم و خارش خواهد بود.

تمام مناطق بدن می‌توانند دچار خشکی پوست شوند ولی ساق پا، دست‌ها، کف پا و شکم از شایع‌ترین مناطق هستند.

عوامل موثر در ایجاد خشکی پوست

عواملی که باعث خشکی پوست می‌شوند، شامل عوامل محیطی مثل هوای خشک (به خصوص در فصل زمستان)، استفاده از حمام‌های طولانی و داغ، استفاده زیاد از مواد شوینده و صابون، پوشیدن لباس‌های حاوی نایلون و پشم و قرارگرفتن در معرض اشعه آفتاب است.

بیماری‌های داخلی مثل اختلال‌های هورمونی، دیابت، کم‌کاری تیروئید، سوء‌تغذیه، بیماری‌های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس نیز در خشکی پوست موثرند. افزایش سن به خصوص در خانم‌ها باعث خشکی پوست می‌شود، به طوری که 75 درصد افراد بالای 65 سال دچار خشکی پوست هستند.

خشک3روش‌های درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست شامل تغییر رفتار غلط در زمینه شست‌وشو، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و درمان بیماری‌های زمینه‌ای است.

شستن پوست با آب و بدون مرطوب کننده، نه تنها در درمان خشکی پوست مفید نیست بلکه به علت شستن مرطوب‌کننده‌های طبیعی پوست منجر به خشکی می‌شود. بنابراین استفاده از مواد چرب‌کننده و مرطوب‌کننده به دنبال شست‌وشو حائز اهمیت است.

کاهش دفعات حمام و استفاده نکردن از آب خیلی گرم، درجه حرارت و تهویه مناسب برای منزل، استفاده از مرطوب‌کننده‌های مناسب و کاهش استفاده از شوینده‌های قوی در بهبود خشکی پوست مفید هستند. همچنین مصرف ویتامین E خوراکی در کاهش خشکی پوست مفید است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: