مو

مو رشته های تارهای باریک، مخروطی، ارتجاعی و شاخی شکلی هستند که غیر از کف دست ها و پاها و لب ها و بعضی نقاط محدود بدن در تمامی نقاط رشد می کنند و به رنگ های گوناگون دیده می شوند. مو شامل دو قسمت می باشد. قسمتی که با چشم دیده می شود شامل سلول های مرده می باشند و قسمتی که در پوست قرار دارد و پیاز مو نامیده می شود. این قسمت مو، فعال و پرتحرک می باشد. پیاز مو پیوسته با رگ های خونی مانند تمامی سلول های بدن در ارتباط می باشد و عمل جذب غذا و ارسال مواد زاید را از طریق سیستم سیاهرگی درون بدن برای پالایش مجدد خون در قلب انجام می دهند. با گرفتن غذا سلول ساخته می شوند، مو رشد می کند و سلول های کهنه به بیرون از پوست رانده می شوند. سلول های قدیمی را سلول های مرده می نامند یعنی تارهای مویی که با چشم دیده می شوند و هیچ گونه احساس دردی نخواهند داشت.

تعداد موی سر در انسان را متفاوت گزارش کرده اند اما می توان تعداد آن را بین 100 تا 150 هزار تار مو ذکر کرد و رشد هر تار بطور متوسط روزانه بین 33 تا 35 درصد که این رشد برای ناحیه سر می باشد و سالانه 10 تا 15 سانت رشد خواهد داشت و تعداد ریزش مو بین 20 تا 100 عدد می باشد که البته در برخی تحقیقات تا 150 عدد نیز ذکر شده است. هدف از این آمار و ارقام نشان دادن حالت عادی ریزش مو باشد چون بارها مشاهده شده است

برخی افراد با جدا شدن چند تار از موهایشان دچار پریشانی شده و به این توهم می رسند که دچار ریزش موی سر شده اند در حالیکه تعداد معمولی موهایی که طی یک روز می ریزد امری طبیعی است که در بالا ذکر شده به هر حال بد نیست بدانیم که، فکر به بیماری باعث تشدید بیماری می شود در هرصورت بایستی به مو رسید اما این رسیدگی نبایستی به صورت حساسیت درآید که خود عاملی برای ریزش مو بشود.

موی سر را همواره بایستی تقویت نمود چه ریزش داشته باشد و چه مشکلی نداشته باشدچون مو یکی از جلوهای زیبایی است همانگونه که به بخش های دیگر بدن مانند معده و قلب و اجزای دیگر بدن بایستی همواره توجه داشت از موی سر نیز نبایستی غافل شد باز هم مجدداً تکرار می شود این رسیدگی نبایستی برای فرد حساسیت به ارمغان بیاورد.

برای رسیدگی به مو در این بخش دارویی برای ساختن شامپو ، پودرهای تقویتی ، رفع شوره، رفع موخوره ، شامپوهای خشک، محلول های مورد مصرف بعد از شستن، حالت دهنده های مو و رنگ های گیاهی مو توصیه شده است.

شامپو گیاهی

شامپو نوعی صابون مایع است که برای شستن، براق کردن و تقویت کردن مو به کار برده می شود. البته واضح است که شامپوهای گیاهی دست ساز به سطح شامپوهای شرکت های داروسازی و بهداشتی نمی رسد اما با به کار بردند گیاهان در این شامپوهای دست ساز می توانید شامپوهایی با کیفیت بسیار بالا تولید نمائید.

آنچه که درباره مو سر باید بدانید

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: