روغن های ضروری با روش های مختلف مثل تقطیر و یا تبخیر از گیاهان استخراج می شوند . با این حال که این روغن ها بیشتر به دلیل استفاده در رایحه درمانی شهرت دارند ، حاوی ترکیبات شیمیایی قدرتمندی هستند که می توانند برای سلامت انسان مفید باشند . این در حالی است که این روغن ها یا عوارض جانبی ندارند و یا عوارض جانبی آنها بسیار کم است .

 

حتما تا حدی با روغن های مفید برای مو آشنا هستید . این روغن ها خواصی مثل افزایش رشد مو ، جلوگیری از ریزش مو و درخشان کنندگی دارند .

 

روغن های ضروری برای مو

اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس رشد مو را افزایش می دهد . می دانید که این گیاه برای کاهش استرس و افزایش سلول های رشد مو بسیا مفید است  . خاصیت ضد میکروب اسطوخودوس همچنین به سلامت مو و پوست کف سر کمک می کند .

 

چند قطره از روغن اسطوخودوس را با سه قاشق غذاخوری روغن حامل مثل زیتون و یا نارگیل ترکیب کنید و مستقیما به پوست کف سر بزنید . روغن باید حداقل ده دقیقه روی سر بماند و بعد مثل همیشه موها را با شامپو شست و شو دهید . می توانید از این روغن چندین بار در هفته استفاده کنید

 

گیاه دم اسب یا هرس تیل

در روغن گیاه دم اسب سیلیکا وجود دارد که به نظر می رسد بری رشد و استحکام موها مفید است و شوره ی سر را نیز از بین می برد .  می توانید روغن این گیاه را برای درمان موضعی مورد استفاده قرار دهید و یا قرص های حاوی این روغن را برای افزایش گردش خون ناحیه ی سر مصرف کنید .

 

دو قطره روغن گیاه دم اسب را با دو قاشق غذاخوری روغن حامل ترکیب کنید . این ترکیب را روی پوست کف سر ماساژ دهید . سر را بعد از ده دقیقه با شامپو بشویید .

 

روغن رزماری

اگر می خواهید هم رشد و هم استحکام موها را همزمان افزایش دهید ، روغن رزماری گزینه ی مناسبی است . طبق تحقیقات ، رزماری مثل ماینوکسیدیل ، یکی از داروهای متداول برای ریزش مو ، عمل می کند ، با این تفاوت که عوارض جانبی این دارو مثل خارش کف سر را ندارد .

 

چند قطره روغن رزماری را با روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کنید و به کف سر بزنید . اجازه دهید حداقل ده دقیقه روغن روی سر بماند و سپس با شامپو آن را بشویید . برای گرفتن بهترین نتیجه ، دو بار استفاده در هفته کافی است .

 

روغن نعناع فلفلی

نعناع فلفلی احساس خنکی در پوست ایجاد می کند و همین موضوع گردش خون در ناحیه ی کف سر را افزایش می دهد . با بهبود گردش خون ، رشد مو نیز افزایش می یابد . تحقیقات روی نمونه های حیوانی نشان می دهد روغن نعناع فلفلی تعداد فولیکول های مو ، میزان مقاومت آنها و سلامت کلی مو را افزایش می دهد .

 

دو قطره روغن نعناع فلفلی را با یک روغن حامل ترکیب کنید . ترکیب را روی سر ماساژ دهید و بعد از پنج دقیقه موها را با شامپو بشویید .

 

روغن چوب سدر

روغن چوب سدر از طریق ایجاد تعادل در تولید چربی کف سر ریزش مو را کاهش می دهد . این روغن همچنین ضد قارچ و ضد میکروب است و می تواند بیماری های مختلف پوست سر مثل شوره و ریزش را درمان کند . سدر در ترکیب با اسطوخودوس و رزماری بهترین عملکرد را خواهد داشت .

 

چند قره از روغن را با دو قاشق غذاخوری روغن حامل ترکیب کنید و ده دقیقه قبل از شست و شو با شامپو روی سر ماساژ دهید .

 

روغن علف لیمو

پوست سر تمیز و بدون پوسته های اضافی و شوره ، بخشی اساسی از سلامت مو محسوب می شود . روغن علف لیمو نیز برای از بین بردن این مشکلات بسیار مفید است . اگر روغن علف لیمو را روزانه مورد استفاده قرار دهید ، شوره ی سر را به طور کامل برطرف می کند .

 

چند قطره از این روغن را با شامپو و یا نرم کننده ی خود ترکیب کنید و قبل از آبکشی روی سر ماساژ دهید .

 

روغن آویشن

آویشن هم از ریزش مو پیشگیری می کند و هم از طریق تحریک گردش خون رشد مو را افزایش می دهد . این روغن خاصیتی مشابه خاصیت روغن چوب سدر را دارد .

 

روغن آویشن بسیار قوی است و به همین دلیل تنها دو قطره ی کوچک از آن در دو قاشق غذاخوری روغن حامل کفایت می کند . روغن را ده دقیقه روی پوست کف سر نگه دارید سپس آن را بشویید .

 

روغن درخت چای

روغن درخت چای قدرت پاک کنندگی و ضد میکروب بالایی دارد و در صورت استفاده موضعی روی پوست سر ، فولیکول  های مو را پاکسازی کرده و رشد مو را افزایش می دهد .

 

ده قطره روغن درخت چای را در شامپو یا نرم کننده ی خود بریزید و روزانه از آن استفاده کنید .

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: