ازآن‌جاکه موها دایم درحال رشد هستند، محکم بستن، بافتن و کشیدن آن‌ها باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو و آسیب‌های غیرقابل بازگشت به مو می‌شود. با نابودی فولیکول‌ها احتمالا موهای آن ناحیه دوباره رشد نمی کنند.

بیشتر شما احساس درد بعد از باز کردن موهای بسته را تجربه کرده‌اید. با بستن موها و کشیدن آن‌ها، رگ‌های خونی، غده‌های چربی و پایانه‌های عصبی در ساختمان مو درگیر می‌شوند و دردی را به وجود می‌آورند که شما بعد از رها کردن موها احساس می‌کنید.در این مطلب می‌خوانیم که چگونه از آسیب‌های بستن مو در امان باشیم.

قبل از بستن، موها کاملا خشک باشد

موی خیس در آسیب پذیرترین و شکننده‌ترین حالت خود قرار دارد و موقع بستن، بیشتر از حد معمول و خارج از تحمل کشیده می‌شود. حتی وقتی عجله دارید، دست‌کم قسمتی از مو در نزدیکی ناحیه ریشه را که قرار است بسته شود ، حتما خشک کنید.

بی‌خیال گیره‌های فلزی برای دم‌اسبی کردن موها شوید

توصیه می‌شود از گیره‌ و کلیپس‌های سبک استفاده شود تا در طولانی مدت، موها تحت کشش و فشار قرار نگیرند. سنجاق‌های سر هم باید صاف، نرم و دارای نوک گرد باشند. درصورت استفاده از تل‌، قسمتی از آن که با سر تماس مستقیم دارد، حالت نرم و اسفنجی داشته باشد.

مدل‌های متنوع بستن مو را امتحان کنید

اگر اهل تغییر و تنوع در بستن موهای‌تان نیستید، دست‌کم محل بستن دم‌اسبی را تغییر بدهید به این‌ترتیب که گاهی بالای سر، گاهی وسط یا نزدیک به گردن بسته شوند. از محل قرارگیری فرق سرتان هم غافل نشوید و گاهی آن را هم جا‌به‌جا کنید. درکل بستن موی سر به‌صورت شل و کمی آزاد، بهترین انتخاب است چون پوست سر و اجزای ساختمان مو کمتر تحت فشار و کشش قرار می‌گیرند.

استفاده از برس‌های متناسب با حجم مو

جنس شانه بهتر است چوبی باشد اما از شانه‌های فلزی و پلاستیکی باکیفیت هم می‌توانید استفاده کنید. قبل از حمام، موها را شانه بزنید تا بعد از حمام مجبور نباشید فوری این کار را انجام دهید. ابتدا ساقه و نوک موها و بعد قسمت‌های نزدیک به ریشه مو را شانه بزنید. شانه زدن از بالا به پایین موجب کنده شدن مو می‌شود.

موقع باز کردن دقت کنید

این کار را با حوصله و دقت انجام بدهید تا هربار شاهد کنده شدن تعداد زیادی از موهای سرتان نباشید. فراموش نکنید که پیش از خواب، موهای‌تان را کاملا باز کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: