مه شو:باید این واقعیت را پذیرفت که شیوه زندگی غارنشینان با زندگی امروزه تفاوت هایی داشته است.آنها فعال تر بوده و سطح عملکرد فیزیکی شان با توجه به شرایط شکار آن زمان، بالاتر از استانداردهای امروزی بوده است.در حالی که انسان امروز هرگز نمی تواند به آن سطح فعالیت فیزیکی آن زمان برسد.

نکته قابل توجه در مقایسه غارنشینان و بدنسازان امروز، در نوع غذاها و نسبت مصرف مواد مغذی(پروتئینف کربوهیدرات و چربی) است.

حتی نوع گوشت مصرفی غارنشینان، مثل گوشت شکار حیوانات وحشی، ماهی یا انواع جانوران دریایی مثل خرچنگ که صدف داشته باشند با گوشت های امروزی کاملا متفاوت بوده است و البته نوع و میزان ترکیبات چربی هم در همه حیوانات یکسان نیست.

مروری بر انواع رژیم های غذایی نشان می دهد که پروئتین حیوانی 65 درصد منبع انرژی را تامین می کند و موادی مثل میوه ها، میوه های سخت پوست هسته دار مثل فندق، گردو و بادام و بعضی غلات، بقیه 35 درصد انرژی را فراهم می کند.

بنابراین اگرچه یک رژیم پرگوشت و پرچزبی می تواند برای سلامتی مضر باشد، به خاطر داشته باشید که گوشت های امروزی ( نه همه گوشت ها)، باعث این تفاوت می شوند و این تنها گوشت نیست که چربی بالایی دارد، بلکه از چربی های اشباع شده هم باید پرهیز کرد.

اگر مصرف بالای گوشت با خطرات ابتلا به بعضی بیماریهای قلبی در ارتباط باشد، پس جالب است بدانید شکارچیان ، بیشتر کالری مصرفی خود را از غذاهای حیوانی تامین می کردند و به این بیماریها هم مبتلا نمی شدند.

در عوض غارنشینان از تاثیرات رژیم های پرپروتئین که با مصرف بالای موادی مثل فیبرها، ویتامین ها و سطح نسبتا پاییت کربوهیدرات و نمک تامین می شد، استفاده می کردند.به عبارت دیگر غارنشینان نوع عالی پروتئین را در کنار ضروریات دیگر بدن مصرف می کردند.

مشکلی که بدنسازان امروزه با آن رو به رو هستند، این است که می خواهند با غذاهای کنونی به همان شیوه عمل کنند.آنها می دانند که هر وقت پروتئین بیشتری مصرف کنند، قوی تر، بزرگتر و کم چربی تر خواهند شد.

مدارک علمی ما گواه بر این مطلب است که نژاد ما سابقه طولانی از رژیم های پر گوشت را به همراه داشته است.اینجا نکاتی را برای بدنسازان غارنشین امروزی پیشنهاد می کنیم:

- روزانه به حداقل 2 گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن بدنتان نیاز دارید.

- بیشتر کالری مورد نیازتان را از غذاهایی از جمله گوشت ها، ماهی و گوشت مرغتن خانگی سبزیجات، میوه هی سخت پوست هسته دار مثل بادام، گردو و فندق و بخش کوچکی از کالری خود را غلات و محصولات وابسته به آنها تامین کنید.

- پروتئین مورد نیاز خود را از ترکیب غذاهای جامد و پودرهای پروتئین تامین کنید.

- مصرف مولتی ویتامین ها را فراموش نکنید و از فیبرها برای هضم پروتئین کمک بگیرید.

- به خاطر داشته باشید که آب اساس و پایه رژیم یک بدنساز است.روزانه حداقل 4.5 لیتر اب بنوشید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: