مواد غذایی که سرشار از کربوهیدرات می باشند انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می کنند.اگر اهل ورزش هستید توجه داشته باشید که باید غذاهای پر انرژی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. دویدن یک ورزش سخت است که نیاز به انرژی و نیرو دارد. بطور طبیعی، فرد نیاز به یک رژیم غذایی مناسب دارد که شامل غذاهایی می شود که انرژی بدن را تامین می کنند.

غذاهایی که باعث افزایش انرژی می شوند

مه شو:فرد دونده باید غذاهایی را مصرف کند که حاوی مقداری کربوهیدرات باشند تا به آزاد شدن انرژی به آرامی کمک کند. این مانع از احساس گرسنگی در طول فرآیند دویدن می شود. هر ماده غذایی که میل میکنید باید 200 تا 300 کالری را برای بدن شما فراهم نماید.

موز : موز نسبت به باقی میوه ها شامل میزان زیادی کربوهیدرات است همچنین حاوی بیش از 100 کالری است.

فرنی بلغور جودوسر : هیچ چیزی همانند یک صبحانه که شامل فرنی بلغور جو دو سر است حاوی مواد مغذی نمی باشد. این فرنی غنی شده حاوی کربوهیدرات، پروتئین، و سایر مواد معدنی است. اگر آن را با شیر خشک و یا شیر تهیه کنید انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می کند.

غلات : اگر در حال حاضر قبل و یا بعد از دویدن وقت تهیه فرنی بلغور جودوسر را ندارید میتوانید از غلات بعنوان یک میان وعده ـ قبل و یا بعد از دویدن ـ استفاده نمایید. اگرچه انتخاب های گسترده ای می توانید داشته باشد اما این را فراموش نکنید که همیشه آن غذایی را انتخاب کنید که سرشار از کالری و کربوهیدرات است و میزان قند آن کم است.

پاستا : پاستا غذایی سرشار از انرژی می باشد که حاوی میزان زیادی کربوهیدرات است. این ماده غذایی در هر شکلی که باشد زمانیکه با گوشت بدون چربی و مرغ پخته شود سبب می شود که انرژی مواد غذایی آهسته آزاد شوند. همچنین علاوه بر کربوهیدرات حاوی پروتئین نیز می باشد.

گوشت گاو بدون چربی : این نوع از گوشت منبع غنی پروتئین و آهن می باشد. استفاده از آن در وعده های غذایی به جذب آهن در بدن کمک می کند که مانع از خستگی ورزشکاران می شود.

میوه و سبزیجات : انواع میوه و سبزیجات را باید در رژیم غذایی خود بگنجانید تا بدن شما مواد معدنی، ویتامین و مواد مغذی را دریافت کند. میوه و سبزیجاتی نظیر توت ، سیب ، سیب زمینی و بروکلی انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می کنند. گنجاندن این مواد در رژیم غذایی سبب میشود که بدنی سالم داشته باشید.

نوشیدنی های گلوکز: مسلما هیچ یک از نوشیدنی ها نظیر این نوع از نوشیدنی نمی توانند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. نوشیدنی های گلوکز ( بدون اضافه نمودن شکر ) یک منبع تامین کننده انرژی قبل از دویدن و یا ورزش بشمار می آیند زیرا براحتی هضم می شوند. در کنار نوشیدنی های گلوکز، شیک های سرشار از پروتئین نیزگزینه مناسبی برای تامین مواد پروتئینی بدن بشمار می آیند.

دیگر مواد غذایی سرشار از انرژی عبارتند از :

ـ سوپ عدس

ـ میوه های خشک و آجیل

ـ مواد غذایی با دانه های گندم

ـ غذاهای لبنی کم چرب

ـ سبوس برنج

ـ ماست ساده

ـ سیب زمینی های شیرین

ـ نان شیرینی با کره بادام زمینی

ـ ماهی سالمون

ـ برنج

ـ ساردین

ـ شکلات تلخ

ـ تخم مرغ

ـ کوینولا ( نوعی دانه گیاهی که در آمریکای جنوبی یافت می شود)

دونده ها باید یک رژیم غذایی مناسب را انتخاب نمایند که انرژی و آب مورد نیاز بدن آنها را تامین کند تا بدنی سالم و پر استقامت داشته باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: