ورزش کردن یا ورزش نکردن هر دو با تعادل ارتباط دارند. میدانیم افراد فعالی که تمرینات اموزش قدرت را انجام دادند، کمتر زمین خوردند.

تمریناتی مانند پیاده روی یا بدنسازی، باعث حفظ ثبات و افزایش تعادل می شود. دانشمندان غربی مطالعاتی را شروع کرده اند تا بفهمند چگونه تجربه شرقی ها طی صدها سال ثابت میکند که تمریناتی مانند یوگا یا ورزشهایی نظیر آن، میتواند تعادل بدن را افزایش داده و در حفظ ثبات و انعطاف پذیری مؤثر باشد. این یک تئوری کاملا جدید است و ما میتوانیم از این تئوری چیزهای بسیاری یاد بگیریم. به عنوان مثال هنوز به طور کامل نمیدانیم چرا ورزش میتواند به ما کمک کند یا اینکه چگونه میتوانیم این فواید را افزایش دهیم.

یکی از جالب ترین نتایج مطالعات جامای ما، این بود که متوجه شدیم آموزشی قدرت به طرز فوق العادهای تعادل را افزایش می دهد. در تحقیقاتی که قبلا انجام داده بودیم، فهمیدیم که نیروی عضلات بر روی تعادل اثر میگذارد، بنابراین یک برآورد دیگر را به تنوع آزمایشات خودمان اضافه کردیم، اگرچه انتظار این همه تغییر را نداشتیم. به هر حال داوطلبانمان مسن بودند و ما فکر می کردیم که آن ها هنوز همون تعادل قبلی را دارند و احتیاجی به یک کلاس مجزا برای افزایش تعادل خود ندارند، اما اشتباه می کردیم.

در کمال تاسف در حدود ۸ درصد کاهش تعادل در زنانی که تمرینات آموزش قدرت را انجام ندادند دیده شد. عامل دیگر این بود که تعداد زنان خانه نشین هر روز بیشتر از قبل می شد. در مقابل زنانی که در گروه آموزش قدرت بودند، در حدود ۱۴ درصد افزایش تعادل داشتند. این تغییر فوق العاده را در قسمت پیشرفت های بسیار در تقویت عضلات و در قسمت تغییرات عصب شناختی آنها بهبود بخشیدیم.

خانه ایمن از عوامل زمین خوردن

می توانید با از بین بردن خطرات محیطی و اضافه کردن عوامل بی خطر به آن از خطر زمین خوردن خود بکاهید. این مساله برای تمام زنان خانه دار اهمیت دارد. مخصوصا برای کسانی که مسن هستند یا به تنهایی زندگی می کنند.

بر روی زمین قالیچه یا فرشی پهن کنید.

اسباب بازیها یا خردهریزهای دیگر را از روی زمین بردارید.

از سابیدن سطوحی که باعث لغزندگی می شوند اجتناب کنید.

آشپزخانه و حمام را به دقت خشک کنید.

برای جلوگیری از زمین خوردن، از موکت های الکتریکی که به زمین می چسبند استفاده کنید.

نور راهروها، قفسه ها و راه پله ها را طوری تنظیم کنید که مثل اتاق ها روشن باشند.

چراغ خواب، چراغ قوه ها را همیشه در دسترس قرار دهید.

نور چراغ های قوی را به حداقل برسانید، تا به این ترتیب در دید خوب شما اختلال ایجاد نکنند.

هر دو طرف راه پله ها، نرده نصب کنید، تا در موقع سقوط آنها را بگیرید و مانع از زمین خوردن شود.

وسایل کمد و قفسه ها را طوری جاسازی کنید که هنگام برداشتن وسایل مورد نیازتان، دولا نشوید.

دروتی زنی هفتاد ساله وقتی تصمیم به مطالعهٔ کتاب ما گرفت هنوز نمیدانست که مشکل تعادل دارد. اما پس از یک سال انجام تمرینات آموزش قدرت، در رتبه آزمایش او حدود ۱۷ درصد پیشرفت مشاهده شد و اکنون بسیار متفاوت تر از قبل شده است.

در پی نتیجه این یافته ها اکنون مطالعات من در مورد آموزشی قدرت توأم با تمرینات ورزشی در جهت افزایش تعادل است و باید اضافه کنم که سایر محققان امروزه به مسأله تعادل بسیار اهمیت می دهند. این تحقیق اولین بار در سال ۱۹۹۷ به وسیله «جان کمپلی» و همکارانش در نیوزلند مورد مطالعه قرار گرفت. آنها به این نتیجه رسیدند که نیرو و تعادل هر دو می توانند خطر زمین خوردن را کاهش دهند. در مدت یک سال ۱۱۶ زن آسیب پذیر که همه هشتاد سال داشتند و یا مسن تر بودند، برنامه آموزشی قدرت را مشابه برنامه ای که در این کتاب است به طور مستمر دنبال کردند. علاوه بر این آنها به انجام تمرین های اضافه ای که برای افزایش تعادلشان طراحی شده بود نیز پرداختند؛ تمرین هایی چون راه رفتن به عقب و راه رفتن بر روی نوک پا. همچنین محققان این مطالعات را بر روی اشخاصی که تا به حال ورزشی نکرده بودند نیز انجام دادند. در طول یک سال از انجام این مطالعات، زنانی که تا به حال ورزشی نکرده بودند، حدود ۱۵۲ بار دچار زمین خوردگی شدند، در مقابل زنانی که ورزشی کردند فقط ۸۸ بار در کل زمین خوردند که این رقم نشان دهندهٔ ۵۳/ رکود در این زمینه است. من مشتاقانه فعالیتهای آموزش دهندگان تعادل را دنبال می کنم. اشخاصی مثلی دکتر « مری تینتی» از دانشگاه داروسازی «یلی» و دکتر (جیمز جاج)) از دانشگاه «فرامینگتون» در این زمینه بسیار فعال هستند. بر این باورم که تمرینات بدنسازی، آموزش قدرت و تمرینات انعطاف پذیری هر سه در کنار هم برای تناسب فیزیکی اشخاصی مسن لازم هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: