بسیاری از حرکات به دلایلی از جمله مفید و موثر نبودن، تحت فشار زیادی قراردادن ستون مهره ها و مفاصل، تاثیر شدید بر عضلات غیر مرتبط با حرکات، جزء حرکات ممنوعه شمرده می شوند و احتمال آسیب دیدگی بدنساز حین انجام آنها را بالا می برند. البته آثار زیان بخش این حرکات به مرور و پس از گذشت زمان نمایان می شوند. همچنین از آنجایی که اتخاذ وضعیت بدنی غیر طبیعی هنگام استفاده از دستگاه های ورزشی، باعث فشار فزآینده بر بافت های بدن می شود، هنگام استفاده باید مطمئن شد که آنها برای قد و وزن فرد به طور دقیق و صحیح تنظیم شده اند. این مسئله به خصوص برای دستگاه های تمرین با وزنه ضروری است. در غیر این صورت عدم نظارت بر شیوه ورزش کردن، اشتباهات و خطرات فراوانی به وجود می آورد.

فشار بر کمر در وضعیت ناپایدار پرس شانه

در شکل زیر ورزشکار در حال انجام حرکت پرس شانه است. لگن به جلو چرخیده و قوس ناحیه کمری ستون فقرات بیش از حد شده است. چون ورزشکار عضلات شکم را سفت نکرده، تعادل لگن به هم خودرده است و انحنای صحیح ستون فقرات نیز حفظ نشده است. اگر ورزشکار سطح اتکا را وسیع تر کند تعادل فرد بیشتر می گردد و ترکیبی از ستون فقرات پایدار و سطح اتکای پایدار، تمرین را ایمن تر می کند.

فشار بر کمر در وضعیت ناپایدار تمرین ساعد

در تمرین بالا ورزشکاری که حرکت بالا آوردن ساعد را انجام می دهد، اجازه داده لگن به سمت جلو بچرخد که این عمل در بالا آوردن وزنه، کشش مضاعفی را بر ستون فقرات وارد می کند. اما اگر عضلات شکم را سفت کرده و یک پا در جلوی پای دیگر قرارگیرد، سطح اتکا عریض تر شده و با اندکی خم کردن زانوها، به جای ستون فقرات، پاها شتاب اولیه را به حرکت می دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: