انجام این حرکت برای مفصل سرشانه و مچ دست ها بسیار مضر و خطرناک است. در رفتگی، ساییدگی و همچنین شنیدن صداهای مشکوک در مفصل سرشانه، حین انجام تمرینات از جمله عوارض احتمالی ناشسی از پرداختن به این حرکت است. احتمال پارگی عضله یکتورالیس (سینه) نیز حین انجام این حرکت زیاد است. بنابراین، لازم است که هنگام انجام پرس دست ها به اندازه عرض شانه از هم فاصله بگیرند.

نشر از جلو با هالتر

در ضمن انجام این حرکت، ستون مهره ها تحت فشار زیادی قرار می گیرد. به همین دلیل بدنسازان امروزی مشابه آن را (حرکت نشر از جلو دمبل تک تک) انجام می دهند. از آنجایی که بخش جلویی دلتوئید ضمن انجام تمرینات سرشانه و سینه (سرشانه هالتر از پشت، سرشانه هالتر از جلو، کول هالتر، پرس سینه هالتر،پرس بالا سینه هالتر، قفسه بالا سینه و پرس بالا سینه دمبل) تحت فشار کافی قرار می گیرد، انجام حرکتی اختصاصی برای تحت فشار قرار دادن آن، معمولاً لزوم ندارد. اما در صورت وجود ضعف در این ناحیه، می توان حرکت «نشر از جلو دمبل تک تک» را انجام داد.

نشر جانب کامل تا بالا

این حرکت، یکی از حرکات قدیمی و غلط است. بیشتر بدنسازان قدیمی به خصوص در کشور، هنوز هم دیگران را به انجام این حرکت تشویق می کنند. در انجام این حرکت، ورزشکار مانند حرکت «نشر از جانب» دمبل ها را از طرفین بالا می برد با این تفاوت که در این حرکت آنها را تا بالای سر خود بالا می برد. انجام این حرکت دو اشکال عمده دارد : (1) به مفصل سرشانه آسیبی جبران ناپذیر وارد می شود به طوری که ساییدگی آن در دراز مدت، شنیدن صداهای مشکوک و احساس سوزش در سرشانه در حین تمرین سینه، سرشانه یا زیر بغل از جمله عوارض آن هستند. (2) انجام این حرکت آن چنان که باید و شاید مفید و موثر نیست به این دلیل که برای بالا بردن دمبل ها تا بالای سر شما ناچار به استفاده از روزنه های سبک تر هستید. در نتیجه، در نیمه اول حرکت به قسمت جلویی عضله دلتوئید فشار کافی وارد نمی شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: