با توجه به این که بازنگری شرایط کلی فرد بسیا، مهم است، سؤالات زیر در تشخیص حرکت ممنوعه ویژه هر فرد کمک کننده خواهد بود :

* آیا فرد مورد نظر از لحاظ فیزیکی فعال و سلامت است؟ * در سال های گذشته زندگی بی تحرک سپری کرده است؟ * آیا یک ورزشکار حرفه ای است؟ * آیا در حال گذراندن دوران نقاهت یک آسیب دیدگی جدی است؟ * آیا همه عضلات در سلامت کامل بسر می برند و هیچ گونه آسیبی در مفاصل، لیگامنت ها و تاندون ها وجود ندارد و آن عضله تحت شش در صورت آسیب قبلی کاملا بهبود یافته و ‏ریکاوری و توان بخشی شده است؟ * آیا حرکت مطابق و موافق با ساختار طبیعی بدن است؟

د.ست مانند هر نوع دخالت درمانی یا پیشگیری، ورزش نیز باید به دقت تجویز شود و از تدوین برنامه های ورزشی گروهی بدون توجه به سن و جنس و ویژگی های شخصی باید اکیدا خودداری کرد. قبل از طراحی هر برنامه ورزشی، باید تاریخچه پزشکی، شرایط بدنی، ویژگی ها و روش های زندگی و علائق مددجو را ارزیابی کرد. برای تدوین برنامه ورزشی انفرادی بدون خطر و دقیق مطالعه موردی نیاز است و اجزای ان عبارت اند از :

* عوامل شخصی (سن، جنس، نژاد، شغل، قد، وزن، سابقه خانوادگی و پیشینه پزشکی)

* ارزیابی شیوه زندگی (مانند : مصرف الکل یا قهوه، سیگار، مصرف مواد غذایی، الگوها و فعالیت های بدنی مورد علاقه، عادت های خوابیدنف میزان استرس شغلی، وضعیت های ذهنی یا شیوه زندگی خانوادگی) متاسفانه مشاهده شده است که در یک برنامه آمادگی جسمانی در ‏باشگاه ها به هیچ یک از این موارد توجه نمی شود و تعداد زیادی با هم در یک گروه شروع به انجام ‏تمرینات مشابه می کنند.

هرگز بدون گرم کردن شروع به فعالیت ورزشی نکنید. لازم است یک تمرین هوازی سبک به مدت 3 ‏دقیقه قبل از هر فعالیتی که از حرکت بیشتر عضلات استفاده می شود انجام گیرد، این حرکث ضربان قلب را به دتدریج افزایش داده و باعث افزایش جریان خون و اکسیژن به ماهیچه ها می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: