اگر چه ورزش برای درمان دیابت بسیار مفید می باشد، یک سری احتیاطات عمومی وجود دارند که مراعات آنها ضروری می باشد بعلاوه یک سری احتیاطات ویژه ای نیز لازم می باشند، که تحت شرایط بخصوص باید مراعات شوند.

احتیاطات عمومی

عضلات بدن در موقع ورزش نسبت به استراحت برای تولید انرژی گلوکز بیشتری مصرف می کنند. این عمل سبب می شود که گلوکز خون به سرعت کاهش یافته و واکنش های انسولینی بوجود آید. روی این اصل افراد دیابتی بایستی در موقع ورزش قند خون را در محدوده قابل قبول و رضایت بخشی حفظ کنند. برای این کار بایستی بین گلوکزی که ضمن ورزش مصرف می شود، و گلوکزی که از طریق غذا دریافت می شود و مقدار انسولین و نحوه جذب آن تعادلی برقرار شود.

گاهی برای حفظ این تعادل غذای اضافی لازم می باشد. این که غذای دریافتی اضافی چقدر باشد به یک سری عوامل ویژه ای بستگی دارد. در جدول شماره 8 راهنمایی های بخصوصی در مورد تنظیم غذای ضمن ورزش آمده است. این راهنمایی ها جنبه عمومی دارند همچنان که عواملی نیز وجود دارند که از طریق میزان فعالیت و نوع فعالیت در نیازهای غذایی شما اثر می گذارند. بنابراین راهنمایی ها را به عنوان نقطه شروع استفاده می کنید.

به مرور زمان از طریق تجربه و خطا خواهید توانست در مورد مقدار غذای خود و این که نسبت به مقدار توصیه شده کمتر و یا بیشتر باشد قضاوت کنید. همچنین بایستی قبل و بعد از ورزش قند خود را اندازه بگیرید. بدین ترتیب چگونگی اثر ورزش را در قند خون بررسی خواهید کرد و اطلاعات لازم برای کنترل قند خون به هنگام ورزش را بدست خواهید آورد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: