دو

پیاده روی برای بسیاری از زنان کافی است اما دیگران و یا حتی خود شما شاید اشتیاق پیدا کنید که دویدن را تجربه کنید. در این صورت با نرم دویدن شروع کنید.

البته این برای هر کس توصیه نمی شود. دویدن برای افرادی که اضافه وزن دارند یا زنان مسنی که مفاصل شان در برابر فشارها استحکام ندارد مناسب نیست.

ورزش دو میدانی یکی از حساس ترین و جذاب ترین رشته های المپیک است مخصوصا دو های سرعت آن که بسیاری مشتاق خرید بلیط ها برای آن مسابقات هستند. ورزش دو و میدانی یکی از قدیمی ترین ورزش های جهان است. از مصریان باستان تا یونانیان باستان این رشته را به نوعی انجام می دادند. گفته شده است مصریان باستان ورزش دو را 2250 سال قبل از میلاد مسیح انجام می دادند. به صورت جدی اولین دوره حضور این ورزش در المپیک ها به المپیک های قبل از میلاد و المپیک باستانی یونان باز می گردد.

این ورزش در اولین دوره المپیک مدرن در سال 1896 نیز جزو رشته ها بود. در آن دوره 64 ورزشکار از 10 کشور شرکت کردند. لازم به ذکر است بخش بانوان از المپیک سال 1928 به تورنمنت اضافه شد. مسابقات دو و میدانی آن سال شامل 12 رشته بود. کشور آمریکا در آن سال 17 مدال کسب کرد که شامل 9 مدال طلا بود. قهرمان دوی 100 متر آن سال توماس بروک از آمریکا بود با زمان 12 ثانیه. قهرمان دوی ماراتون هم اسپیریدون لوری از بریتانیا بود.

در سال 1928 بازی ها در کشور آمستردام برگزار شد و دو و میدانی بانوان شامل 5 رشته بود و 22 رشته هم مربوط به بخش مردان بود. در آن سال هم آمریکا 25 مدال در رشته دو و میدانی کسب کرد و بعد از آن ها فنلاند با 14 مدال قرار گرفت. 706 ورزشکار از 40 کشور هم در آن دوره در بخش دو و میدانی شرکت کردند. این مسابقات از سال 1960 نیز به پارالمپیک اضافه شد.

نکته قابل مهم دیگر محل برگزاری مسابقات دو و میدانی است. برای مسابقات اوت دور یا در فضای باز. ورزشگاه باید پیستی داشته باشد که 400 متر طول داشته باشد.

چند توصیه

در هنگام انجام تمرینات استقامتی، نفس های عمیق و منظم بکشید تا اکسیژن بیش تری به سیستم خود برسانید. همیشه بک بطری آب همراه خود داشته باشید و هر دو دقیقه در حدود سیصد گرم آب بنوشید تا در جریان تمرینات، آب بدنتان را از دست ندهید. قبل از انجام هر تمرینی با پزشک مشورت کنید؛ به خصوص اگر دارای بیماری خاصی می باشید.

آنچه که از ورزش دو باید بدانید

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: