بطور حتم فعالیت های بدن سازی و سالن بولینگ دیگر مناسب حال و سلیقه شما نیست. و نیازی هم ندارید که متوسل به پاک کردن و سابیدن کف اتاقها و آویختن لباسها شوید. اما به شنا کردن چطورید ؟ با توجه به وزن 75 کیلوئی شما حداقل با سرعت 30 متر در دقیقه به مدت نیم ساعت در روز و در هفته اگر سه مرتبه شنا کنید، جمعاً 450 کالری در هفته می سوزانید. با پیاده روی چه رابطه ای دارید؟ در هر ساعت فقط 3 کیلومتر و روزی یکساعت 300 کالری و اگر هفته ای چهار روز به پیاده روی بپردازید جمعاً 1200 کالری با این ورزش سبک می سوزانید. اگر در منزل سرگرمی خاصی مثل پیانو زدن و یا آب دادن به گلها داشته باشید، مطمئناً در هفته 400 کالری مصرف خواهید کرد. و اگر روزی یکساعت پای تلویزیون بنشینید و یا مطالعه جمعاً 280 کالری مصرف شما خواهد بود. و جمع کل کالریهای مصرف شده در هر هفته 2330 کالری خواهد بود. به شما اطمینان میدهیم که اگر شما در هر هفته چنین فعالیت هایی داشته باشید. برای کم کردن 10 کیلو از وزن شما کافی خواهد بود. حال اگر در روز 300 کالری از جمع غذاهای روزانه خود را بکاهید، قطعاً کم کردن وزن تا سر حد 20 کیلو خواهد رسید.

راستی اگر حدود 10 سال قبل شما می توانستید چنین برنامه ای داشته باشید، انرژی بیشتری برای پیاده روی، شنا و فعالیت های دیگر داشتید و لذت بیشتری نصیب شما می شد و سریعتر به وزن ایده آل خود می رسیدید.

حالا چند کلامی هم درباره گوشه ای از تکنیکهای این برنامه ها صحبت کنیم. برای آنکه ارزش کالریها را بیشتر بشناسیم، باید بگوییم بدن انسان در حالت طبیعیی برای گردش خون، تنفس و هضم غذا مقدار معینی کالری مصرف می کند که به نام ارزش متابولیسم بازآل بدن شناخته شده و به اختصار به نام بی.ام. آر نام می بریم. معمولاً میانگین بی.ام.آر بدن 150 کالری در ساعت است و مصرف آن حتی موقعی که خوابیده ایم و هیچ کاری انجام نمی دهیم در شبانه روز ادامه دارد. و اگر کسی سنگین وزن باشد میزان بی.ام.آر بالاتر است. اما بطور میانگین رقم 50 مفید است. پروفسور ادوارد وات، پزشک قلب و عروق کلینیک کاردیولوژی در جورجیا و آتلانتا می گوید که برای ارزیابی ورزش محاسبه کالریهای سوخته شده با ورزش باید توأم با کالریهای سوخته شده در زمان بعد از ورزش باشد. زیرا ارزش متابولیسمی بعد از ورزش می تواند از 30 دقیقه تا چندین ساعت بعد از ورزش ادامه یابد که خود بسیار حائز اهمیت است.

نویسنده کتاب می گوید که این خبر برای من فوق العاده نشاط آور بود، زیرا نشان دهنده آن است که چرا ورزش شدید می تواند عامل کننده وزن باشد. در حالیکه ورزش بسیار سبک ، نظیر: اتو کردن لباس حقیقتاً نمی تواند ارزش متابولیسمی را بالا ببرد و از نظرمقایسه تأثیرش بسیار اندک است.

آقای مورال، یکی از محققین می گوید : «اگر شدت ورزش آنچنان باشد که باعث عرق کردن شود، مفهومش آن است که شما کالریهای که به هدر می دهید با مواد قابل احتراق می سوزانید و شدت آن می تواند حتی بعد از گرفتن دوش آب ادامه یابد»

چگونه کالری های اضافی بدن را بسوزانیم؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: