انجام تمرینات ورزشی بهترین راه برای حفظ تناسب اندام بشمار می رود . اما با این حال که ممکن است از اثرات تمرینات ورزشی در باشگاه خوشحال و راضی باشید ، می توانید فواید این تمرینات را به حداکثر برسانید .

برای گرفتن بهترین نتیجه از ورزش ، باید به مواد غذایی قبل از آن توجه کنید . بسیاری از ما تنها به وعده های غذایی بعد از ورزش اهمیت می دهیم ، اما اگر می خواهید پیشرفت بیشتری در ورزش داشته باشید ، زمان آن رسیده که به غذای قبل از ورزش نیز اهمیت بدهید .

مهم نیست مشغول انجام چه ورزشی هستید ، باید همیشه میزان مناسبی از کربوهیدرات و پروتئین را به بدن خود برسانید . برای آنکه به ماهیچه های خود آسیب نزنید ، به ترکیبی از مواد مغذی نیاز خواهید داشت . حال اجازه دهید برخی از بهترین این مواد غذایی را با هم بررسی کنیم :

موز

موز یکی از محبوب ترین و مناسب ترین میوه ها برای قبل از ورزش است و در کنار میزان زیادی پتاسیم ، منبع بسیار خوبی برای کربوهیدرات می باشد که خیلی سریع نیروی مورد نیاز برای ورزش را تامین می کند . پتاسیم برای پیشگیری از آسیب دیدگی ماهیچه ها و اعصاب بسیار مهم است .

اگر شما در دسته ای از مردم قرار می گیرید که صبح قبل از صبحانه ورزش می کنند ، بهتر است یک موز قبل از ورزش بخورید . موز سوخت مورد نیاز برای ورزش را تامین می نماید و از آسیب دیدگی ماهیچه ها جلوگیری می کند .

نان گندم کامل

همانطور که گفتیم ، مواد غذایی قبل از ورزش باید شامل کربوهیدرات شوند و به همین دلیل هم نان کامل دوست خوبی برای ورزشکاران است .

هرچند نان سبوس دار خود به تنهایی برای شما کافی می باشد ، بهتر است مواد غذایی دیگری را نیز با آن همراه کنید .

اگر قصد ترکیب کربوهیدرات و پروتئین را دارید ، نان را با کمی عسل یا مربا و حتی برش های تخم مرغ آب پز میل کنید . اما بهترین گزینه با نان سبوس دار ، یک برش کوچک بوقلمون می باشد .

جو دو سر

مثل موز ، جو دو سر برای افرادی که بدون صرف صبحانه سراغ ورزش می روند ، وعده ی غذایی بسیار مناسبی است . علاوه بر قیمت مناسب و هضم آسان ، در جو دو سر میزان مناسبی از کربوهیدرات وجود دارد و به محض ورود به جریان خون ، انرژی لازم برای انجام تمرینات ورزشی را فراهم می آورد .

جو دو سر همجچنین حاوی فیبر و پروتئین است و همین موضوع آن را به گزینه ی بهتری از موز برای صبحانه تبدیل می کند .

کشمش

البته باید بگوییم کشمش برای همه مناسب نیست . بسیاری از مردان و زنان ورزشکار از کشمش دوری می کنند زیرا معتقدند میوه های خشک به معده آسیب می زنند . اما اگر می دانید سیستم گوارش شما از پس کشمش بر می آید ، باید آنها را به رژیم غذایی ورزشی خود بیافزایید . با وجود فراکتوز و گلوکز فراوان ،کشمش خصوصا برای دوچرخه سواران بسیار مناسب است .

میوه و ماست

میوه و ماست با یکدیگر به خوبی ترکیب می شوند و برای کل روز می توانید از آن استفاده کنید . اما این ترکیب خصوصا برای قبل از ورزش بسیار مناسب است .

شما می توانید هم پروتئین و هم کربوهیدرات مورد نیاز خود را با ماست و میوه تامین نمایید . اگر خیلی به مواد غذایی نظیر نان و جو علاقه ندارید ، باید کمی ماست و میوه را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید .

کافئین

قهوه اول صبح نوشیدنی انرژی بخش است که همه ی ما به آن نیاز داریم . بسیاری از مردم در سراسر دنیا حتی بدون قهوه و چای اول صبح در طول روز عصبی هستند .

اما نوشیدنی که انرژی لازم برای شروع روز را برای شما فراهم می آورد می تواند برای تولید انرژی ورزش نیز مناسب باشد . ضعف مهمترین عامل نیمه تمام ماندن یک جلسه ی ورزشی است و کافئین این ضعف را ، در کنار افزایش سوخت و ساز چربی ، کاهش می دهد .

هویج

شاید از وجود یک سبزی در این لیست تعجب کنید . اما هویج ، به دلیل وجود کربوهیدرات های پیچیده ، یکی از محبوب ترین مواد غذایی برای قبل از ورزش محسوب می شود . در واقع کربوهیدرات ها انرژی لازم برای حرکت ماهیچه ها در یک جلسه ی سنگین ورزش را فراهم می آورند . مثل موز ، هویج هم پتاسیم زیادی دارد که به حفظ بافت ماهیچه کمک می کند .

سفیده ی تخم مرغ

مردم دنیا به دو دسته تقسیم می شوند : افرادی که سفیده ی تخم مرغ را دوست دارند و مردمی که زرده ی تخم مرغ را ترجیح می دهند . حتی اگر زرده ی تخم مرغ را بیشتر دوست دارید ، باید برای حفظ اندامی مناسب سفیده ی تخم مرغ را انتخاب کنید . زرده تخم مرغ حاوی چربی زیادی است که به راحتی درچرخه ی سوخت و ساز به مصرف نمی رسد . با خوردن تنها زرده ی تخم مرغ در ورزش انرژی نداشته و دچار ضعف خواهید شد . برای داشتن انرژی بیشتر ، باید زرده را از سفیده جدا کنید و تنها سفیده ی تخم مرغ را بخورید . چربی سفیده ، صفر و پروتئین آن بسیار زیاد است .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: