در ایران بازار طلا به واسطه نقد شوندگی، اطمینان بالا و بازدهی خوب برای سرمایه‌گذاری رونق دارد و روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا وجود دارد. سکه، جواهرات، طلای آب شده (Scrap Gold) و طلای دست دوم از جمله روش‌های سرمایه در بازار طلا است. در خصوص سرمایه‌گذاری روی طلای آب شده، محمد کشتی آرای نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با گسترش نیوز گفت: طلای آب شده را از هر کس خریداری کنیم، باید به همان فرد بفروشیم. طلای آب شده باید کد استاندارد داشته باشد. به صورت معمول یک تیکه طلا را آب می‌کنند، مثلاً یک تکه طلای نیم کیلویی را آب می‌کنند و زمانی که به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌شود، گواهی (certificate) عیار سنجی ندارد. به این دلیل که برای نیم کیلو عیار سنجی شده است و گواهی را نمی‌توانیم خورد کنیم. در نتیجه برای فروش با مشکلاتی روبه‌رو خواهند شد.

محمد_کشتی_آرای

کشتی آرای اظهار کرد: به صورت کلی خرید طلای آب شده را به سرمایه‌گذاران توصیه نمی‌کنم. داد و ستد طلای آب شده بین افراد حرفه‌ای مرسوم است. طلای آب شده نکاتی دارد که تنها افراد حرفه‌ای متوجه آن می‌شوند. افراد عادی نکات حرفه‌ای کار را نمی‌دانند و دچار ضرر و زیان می‌شوند. بهتر این دسته از سرمایه‌گذاران در سکه و زیورآلات سرمایه‌گذاری کنند.

دردسرهای طلای آب شده برای مردم

وی افزود: در مدت زمانی افراد فکر می‌کردند، طلای آب شده بهتر است اما شاهد مشکلاتی برای مردم بودیم. در یک سال گذشته سرمایه‌گذاری بر روی طلا نیز به همین دلیل کاهش پیدا کرده است. عده‌ای بدون دانش سرمایه‌گذاری در بازار طلای آب شده را آغاز کردند. در حال حاضر کسی سراغ طلای آب شده نمی‌رود.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تأکید کرد: سرمایه‌گذاری روی طلای دست دوم را توصیه نمی‌کنم. با قانون مالیات بر ارزش افزوده طلای دست دوم معنا ندارد. خرید طلای نو بهتر است. طلای نو خطرات و ضرر و زیان کمتری دارد.

کشتی آرای در پایان خاطرنشان کرد: سکه فاکتور و مالیات ندارد و از هر جا بخرید، در شهرهای مختلف امکان فروش دارید. پیشنهاد ما سرمایه‌گذاری بر سکه و جواهرات مرسوم در بازار است.

چند نکته درباره طلای آب شده

طلای آب شده در ایران در دو نوع معمولی و شمش است. طلای آب شده معمولی از ذوب طلاهای دست دوم و متفرقه بازار به دست می‌آید. طلای آب‌شده شمش یا طلای تیزابی قیمت بیشتری از مظنه بازار است. قیمت این طلا حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان از قیمت بازار بالاتر است. در نتیجه به عنوان یکی از بهترین معاملات خرید و فروش در بازار مورد استقبال است. در خصوص عیار طلای آب شده باید به این نکته اشاره کنیم که طلای مرسوم در ایران ۱۸ عیار (۷۵۰ از ۱۰۰۰) است و در نتیجه طلای آب شده در کشور ما نیز ۱۸ عیار است. برای محاسبه قیمت طلای آب شده باید از فرمول زیر استفاده کنید.

فرمول-طلا

برای خرید طلای آب شده، به هر طلا فروشی اعتماد نکنید، تشخیص عیار این مدل از طلا کار آسانی نیست. همچنین شما نمی‌توانید، طلای آب شده کمتر از ۱۰ گرم بخرید. سرمایه‌گذاران فراموش نکنند که فروش طلای آب‌شده و شمش طلا تنها توسط آب‌شده فروش قانونی است و طلا و جواهرفروشان مجوز عرضه طلای آب‌شده را ندارند. در خصوص کارمزد طلای آب شده باید به این نکته اشاره کنیم که برای خرید مصنوعات طلا باید حداقل ۳۰ الی ۱۰۰ هزار تومان اجرت ساخت، بابت هر گرم طلا، سود مغازه و مالیات ارزش افزونه به طلا فروش بپردازید اما برای طلای آب شده حداقل سودی که می‌پردازید ۵ الی ۲۰ هزار تومان است و نیازی به پرداخت اجرت و مالیات نیست.

آخرین قیمت طلا و سکه در زمان تنظیم این گزارش را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

طلا

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: