مه شو: پوست به عنوان لایه مدافع و محافظ بدن در مقابل عوامل مختلف محیطی، نیاز به حمایت کافی دارد تا زیبا وسلامت بماند. عوامل محیطی مانند گرما، آفتاب و نور تأثیرات مخربی بر پوست می گذارند. نور آفتاب و اشعه های مضر آن موجب پیری پوست، ایجاد رادیکال های آزاد و کاهش برخی دفاع های طبیعی پوست می گردند.

پوست به خاطر دلایلی مانند از دست دادن آب، آفتاب شدید، باد و گرما خشک می شود که با برخی روش های صحیح حفاظت از پوست مانند رساندن آب کافی به پوست و تغذیه درست می توانید مانع از خشکی و تاثیرات مخرب آن مانند چروک پوست گردید.

برای حفاظت از پوست، انواع ویتامین ها، اسیدهای چرب، آب کافی، کاروتنوئیدهای موجود در سبزیجات و میوه هارا در برنامه غذایی خود قرار داده و از مصرف انواع نوشابه های گازدار، الکل و قند و شکر بپرهیزید.

از جمله مواردی که موجب از بین رفتن خشکی پوست شده و زیبایی و شادابی را به آن بازمی گرداند می توان به ویتامین E و ویتامین های گروه B خصوصا ویتامین B5 اشاره کرد.

کمبود اسید لینوئیک و آلفالینوئیک که اسیدهای چرب اصلی محسوب می شوند نیز باعث خشکی پوست می شوند. کمبود اسیدهای چرب فقط با مصرف کرم ها حل نمی شود بلکه باید تغذیه خود را از نظر اسیدهای چرب غنی سازید.

برای درمان خشکی پوست خود به غیر از هیدراته سازی آن و نوشیدن آب کافی و مصرف اسیدهای چرب؛ روی، گل گاوزبان و مصرف ماهی را نیز فراموش نکنید.

یک نکته جالب توجه در مورد خشکی پوست توجه به تیروئید و مصرف به اندازه ید است. زمانی که غده تیروئید با سرعت کمتری کار کند موجب خشکی پوست می گردد.

آب به عنوان عنصر حیاتی برای زیبایی و سلامت پوست بسیار مهم می باشد زیرا فقدان آن باعث خشکی پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک آن می شود. بنابراین، به منظور هیدراته کردن پوست خود و مرطوب نگه داشتن آن در طی روز آب کافی بنوشید.

مواد غذایی حاوی کافئین مانند قهوه، چای و انواع نوشیدنی های گازدار باعث می شوند آب بدنتان کم شود که این امر نیز به نوبه خود موجب خشکی پوست می گردد.

چنانچه غشاء خارجی پوست شما خشک می باشد می توانید از گل گاوزبان استفاده نمایید. به اندازه 4 قاشق غذاخوری گل گاوزبانرا در 2 لیتر آب جوش بریزید و سپس پوستتان را با آن به مدت 10 دقیقه بخور دهید. در آخر، صورت خود را با آب سرد بشویید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: