ارتباط خواب در اواخر شب و ایجاد آکنه موضوعی پر مجادله است. مقاله زیر به شما کمک خواهد کرد که در رابطه با حقایق این موضوع با خبر شوید.

اگر صبح باید زود در محل کارتان حاضر شوید و یا جلسه مهمی دارید که باید خود را برای آن آماده کنید، چه کار می کنید؟ مسلما تا اواخر شب مشغول آماده سازی مطالب و ارائه آنها هستید. مسلما این امر باعث می شود که مدت زمان کمتری بخوابید. زمانیکه صبح از خواب بیدار می شوید و روبروی آینه می ایستید یک جوش در روی صورت خود می بینید. این امر سبب تعجب شما می شود زیرا یک ارائه بسیار مهم دارید و بدون شک وجود این جوش شما را اذیت می کند. می توان گفت که دیر خوابیدن در شب سبب ایجاد این جوش شده است.

آکنه یک بیماری پوستی است که بصورت دانه های سرسیاه ، سرسفید ، جوش و کورک ملتهب در سطح پوست مشخص می شود. پوست دارای منافذ فولیکوا مو و غدد چربی است. این غدد چربی یا غدد سباسه در زیر پوست مسئول ترشح چربی هستند تا پوست را چرب نگه دارند. ترشح بیش از حد چربی منجر به انسداد منافذ به دلیل تجمع گرد و خاک می گردد ، که این امر سبب التهاب آن ناحیه شده و جوش ایجاد می شود.

خوابیدن دیر وقت بطور غیرمستقیم در ایجاد جوش نقش دارد و هیچ گونه شواهدی دال بر اینکه دیر خوابیدن سبب ایجاد جوش می شود وجود ندارد. اما نباید فراموش کرد که طبق برخی از مطالعات صورت گرفته خواب کم باعث ایجاد آکنه می شود و شرایط آن را بدتر می کند.

اثرات خواب ناکافی بر سلامت

هنگامی که شما شب دیر می خوابید در واقع بدن خود را از شانس جوان سازی پوست در حین خواب شب محروم می کنید. که نتایج آن عبارتند از : استرس ، افزایش التهاب ، افزایش مقاومت به انسولین و افسردگی.

رابطه بین این اثرات و آکنه

نتایج خواب ناکافی که در بالا اشاره شد چگونه ممکن است سبب شگل گیری آکنه شوند. در این میان هریک از اثرات را به تنهایی بررسی می کنیم. اولین اثر خواب کم استرس است که یکی از دلایل شایع در ایجاد آکنه است. افزایش استرس در فرد منجر به تحریک غدد آدرنال که مسئول تولید آندروژن است ، می شود که ترشح این هورمون در بدن باعث شکل گیری آکنه می شود. همچنین استرس سیستم ایمنی بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که در نتیجه بهبودی آکنه زمان بر می شود.

کمبود خواب سبب تحریک التهاب سیستمتیک می شود. با توجه به تحقیقات اخیر خواب ناکافی سبب افزایش سایتوکاین های التهابی می شود. افزایش این مواد در بدن تمایل خود را به تولید التهاب افزایش می دهد. همانطور که می دانیم آکنه در نتیجه ی التهاب منافذ مسدود شده در پوست به وجود می آید و روشن است که این التهاب به دلیل افزایش میزان سیتوکین در بدن ایجاد شده است.

مقاومت به انسولین یک بیماری است بدین گونه که بدن انسولین بیشتری برای حفظ سطح قند خون تولید می کند.کمبود خواب منجر به افزایش مقاومت به انسولین می شود در نتیجه بدن را وادار به تولید انسولین می کند. این امر سبب افزایش تولید سبوم و التهاب که از جمله علل ایجاد آکنه هستند ، می شود.

محرومیت از خواب منجر به ایجاد افسردگی در چارچوب ذهنی و عاطفی شخص می شود. افسردگی یک نگرش منفی در فرد است که مانع کلی در کسب رفاه ایجاد می کند. سلامتی کلی بدن ضعیف می شود در نتیجه توانایی بدن در بهبود آکنه کاهش می یابد.

طبق آنچه گفته شد اگرچه خواب در اواخر شب بطور مستقیم سبب شکل گیری آکنه نمی شوند اما قطعا عللی که آکنه به موجب آنها شکل می گیرد را تحت تاثیر قرار می دهند. آکنه یک مشکل بسیار شایع در میان نوجوانان است که می تواند با استراحت کافی کنترل شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: