اکثر ما فکر می کنیم فقط در هوای آفتابی نیاز به استفاده از ضد آفتاب داریم و اگر هوا ابری ، بارانی و یا سرد است ، پوست ما از ایمنی لازم برخوردار است. اما تمام کسانی که در هنگام اسکی دچار آفتاب سوختگی شده اند ، می دانند که این موضوع درست نیست. در این قسمت برای شما توضیح می دهیم چرا در هوای غیر آفتابی هم استفاده از ضد آفتاب ضروری و مهم است.

ابر ها فقط جلوی نور خورشید را می گیرند ، اما اشعه UV ، که باعث چین وچروک و سرطان پوست می شود ، از ابر ها عبور می کند. طبق تحقیقات تنها تابش بیست درصد از اشعه UV قابل جلوگیری توسط ابرها است. پس در یک روز ابری شما در معرض تابش هشتاد درصد از کل اشعه ی مضر در نور آفتاب هستید.

برخی از متخصصین معتقدند حتی تابش اشعه UV در یک روز ابری به مراتب خطرناک تر از روزهای آفتابی است. از آنجایی که این اشعه خطرناک برای تابش ، ابرها را دور می زند ، مکانیزمی به وجود می آید که طی آن اشعه UV در حاشیه ابرها متمرکز شده و اثر آن بیشتر می شود. البته این نظریه به عواملی زیادی از جمله میزان تراکم و پراکندگی ابرها در آسمان، که در هر دقیقه دچار تغییر می شوند ، بستگی دارد. اما این تحقیقات در موضوع اصلی تغییر ایجاد نکرده و شما همیشه باید در هوای ابری از ضد آفتاب استفاده کنید.

در هوای سرد و بارانی نیز به ضد آفتاب نیاز داریم؟

بله ، جواب این سوال همیشه بله است. فکر نکنید هوای سرد و یا بارش باران به این معنی است که شما دچار آفتاب سوختگی نمی شوید. گاهی اوقات هوا آفتابی و در عین حال ابری است، پس بهترین راه این است که طبق عادت همیشگی خود عمل کرده و از ضد آفتاب استفاده کنید. لازم به ذکر است تابش اشعه UV با دمای هوا ارتباطی ندارد. پس آفتاب همانقدر روی پوست شما در روز های سرد اثر مخرب دارد که در یک روزگرم آفتابی می تواند داشته باشد.

چه زمانی بیشتر در معرض خطر اشعه مخرب آفتاب هستیم؟

در برخی شرایط تاثیر پذیری پوست ما در برابر اثرات مخرب آفتاب بیشتر می شود. مثل برف و یخ ، دریاچه و دریا و ... ، ساحل های شنی سفید و حتی بتن. سطح مواردی که مطرح کردیم می توانند مانند آینه عمل کرده و آفتاب را بازتاب دهند و در این صورت اشعه UV بیشتری به شما خواهد تابید. سطوح برفی هشتاد درصد ، ماسه بیست درصد و آب دریا بیست و پنج درصد از اشعه UV را بازتاب می دهند. دیگر عواملی که اثرات مخرب آفتاب را تشدید می کنند شامل نزدیک بودن به خط استوا ، حضور در ارتفاعات ، و بیرون رفتن بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر ، است . تحت چنین شرایطی تدابیر محافظتی بیشتر ، مثل پوشیدن لباس هایی اشعه را از خود عبور نمی دهند ، بیاندیشید.

ایا در سایه نیز نیاز به ضد آفتاب داریم؟

آفتاب سوختگی می تواند زمانی که در سایه نشستیم نیز برای ما پیش بیاید. اشعه فرابنفش پراکندگی بیشتری از نور مرئی در جو دارد. پس اگر می توانید آسمان را ببینید ، در معرض خطر این اشعه هستید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۹ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: