آکنه یک مشکل رایج پوستی در میان جوانان و نوجوانان بشمار می آید.اگرچه بسیاری از محصولات دارویی برای درمان آکنه در دسترس هستند اما این شیوه های درمان اغلبا با مشکلاتی نظیر سوزش و خشک شدن پوست همراه می باشند.ممکن است با استفاده از درمان های طبیعی و سنتی از چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. یکی از شیوه های درمانی سنتی استفاده از روغن اسطوخودوس است.این روغن به راحتی در دسترس است و برای مقابله با آکنه کاربرد دارد.

اصالتا این گیاه متعلق به سواحل کوهستانی دریای مدیترانه است اما شما هم اکنون می توانید مزارع اسطوخودوس را در سراسر جنوب اروپا ، شمال آمریکا و استرالیا پیدا کنید. این گیاه گل های آبی بنفش دارد که روغن اسطوخودوس از این گل ها بدست می آید.

ازجمله مزایای اصلی این گیاه در درمان آکنه آرام کردن اعصاب و تسکین پوست های آسیب دیده است. محققان پزشکی اثرات آرام بخش استنشاق اسطوخودوس را اثبات کرده اند.از آنجا که برخی از آکنه ها بدلیل استرس و تنش بر روی پوست ظاهر می شوند آرامش حاصل از عطر اسطوخودوس می تواند در کاهش آنها موثر باشد.روغن اسطوخودوس نیز به اسیب های پوستی ناشی از آکنه کمک می کند.برخی بر این باورند که روغن این گیاه می تواند با سرعت بخشیدن به تشکیل بافت در قسمت های زخم و آسیب دیده بهبود زخم را سبب شود.

نحوه استفاده از روغن اسطوخودوس جهت درمان آکنه بدین صورت است که قبل از استفاده آن را رقیق کنید.روغن به راحتی بر روی پوست پخش می شود اگر 4 قطره از روغن را با یک قاشق چایخوری آب مخلوط کنید. می توانید از روغن زیتون و روغن بادام بعنوان روغن پایه استفاده کنید.برای کودکان و افراد با پوست های حساس باید روغن را با مقدار بیشتری آب گرم رقیق نمایید.پس از رقیق نمودن روغن اسطوخودوس با استفاده از پنبه آن را بر روی پوست خود بمالید. بهترین روش درمانی برای آکنه بدن حمام است.وان را از آب پر کنید و چند قطره روغن اسطوخودوس درون آن بریزید و حداقل به مدت 15 دقیقه درون آن بمانید.

روغن اسطوخودوس اولین گام در درمان آکنه است.برخلاف دیگر راه حل های دارویی این روغن چون ماده ای طبیعی است باعث خشکی پوست یا تحریک آن نمی شود.هنگامی که به مرور زمان از آن استفاده می شود ، در محو شدن جای جوش نیز نقش خواهد داشت.افراد مصرف کننده ادعا می کنند که روغن اسطوخودوس به حذف ناخالصی های منافذ پوست و جوانسازی آن می پردازد.از دیگر مزایای این روغن کاهش قرمزی پوست ، کاهش خارش پوست و پاک کنندگی است.

اگرچه روغن اسطوخودوس عوارض جانبی ناچیزی دارد اما شما باید جانب احتیاط را رعایت کنید.مصرف این روغن برای جوانان و نوجوانان می تواند سمی باشد.از نفوذ این روغن به غشاهای مخاطی و مناطق حساس نظیر چشم ، بینی و یا لب جلوگیری کنید.همانند سایر روغن ها برخی از افراد ممکن است به روغن اسطوخودوس واکنش آلرژیک نشان دهند که با سوزش پوست در برخی از مصرف کنندگان همراه است.پس بهتر است قبل از مصرف آن را بر روی قسمت کوچکی از پوست تست کنید. با وجود خواص درمانی آن هیچ گونه تضمینی برای درمان آکنه شدید و یا زخم های باز و آلوده وجود ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: