لکه ها و یا نقاط تیره ی روی پوست صورت برای هیچ یک از ما خوشایند نیستند ، زیرا به راحتی زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهند. این لکه ها ممکن است در اثر عواملی نظیر تابش اشعه ی مضر UV ، افزایش سن ، جای آکنه و جوش ، عدم مراقبت بجا از پوست ، التهاب پوستی ، درماتیت ، عملکرد ضعیف کبد و غیره بوجود آیند.

گاهی ، عدم تعادل در هورمون ها ، عوامل ژنتیکی و مصرف برخی از مواد دارویی نیز ، فعالیت غیر طبیعی رنگدانه های پوست را تشدید می نمایند . علاوه بر این ، افرادی که پوست تیره تری دارند ، بیشتر دچار چنین مشکلاتی می شوند.

برای از بین بردن این لکه ها راهکارهایی که در این قسمت با شما مطرح می کنیم را مطالعه نمایید :

می توانید به سادگی از آب لیمو که تازه گرفته شده روی این لکه ها استفاده کنید و اجازه دهید آبلیمو به مدت 10 تا 15 دقیقه روی پوست باقی بماند . این مورد ،یکی از محبوب ترین راهکارها بشمار می رود. همچنین برای افزایش رطوبت و نرمی پوست بهتر است به آبلیمو کمی ماست یا عسل اضافه کنید . این روش را سه بار در هفته بکار بگیرید.

یک گلوله ی پنبه ای را به آب آناناس آغشته کنید و روی ناحیه ی مشکل دار پوست با آن ضربه بزنید . پوست را بعد از 5 دقیقه شست و شو دهید. همچنین می توانید تکه های آناناس را روی پوست خود بکشید . به دلیل وجود آلفا هیدروکسی اسید ، آناناس نه تنها لکه ها و نقاط تیره ، بلکه زگیل و چین و چروک را هم کاهش می دهد. این ماده همچنین به کاهش سرعت پروسه ی سالخوردگی کمک می کند. ولی مطمئن شوید که آب این میوه ، از دسته ی مرکبات ، بیش از 10 دقیقه روی پوست باقی نماند ، زیرا ممکن است پوست دچار سوختگی شود.

یک پیاز قرمز را به قطعات کوچک تقسیم نمایید ، سپس عصاره ی آن را گرفته و از صافی تمیز رد کنید . عصاره ی بدست آمده را به صورت روزانه روی ناحیه ای از پوست که نقاط تیره دارد بزنید و بعد از 10 دقیقه پوست را شست و شو دهید. برای اثر بخشی بهتر ، می توانید سرکه سیب را به این عصاره اضافه نمایید.

روغن ویتامین E خالص برای از بین بردن جای زخم ، لکه های قهوه ای و چین و چروک بسیار موثر است . علاوه بر این روغن ویتامین E به نرمی پوست و تشویق بازسازی سلول ها کمک می کند. برای از بین بردن بی ضرر و بدون عارضه ی لکه های تیره ، می توانید به راحتی از این روغن به صورت منظم روی ناحیه ی مشکل دار پوست استفاده نمایید . با این وجود که هنوز از نظر علمی ثابت نشده ، گفته می شود روغن کرچک هم برای از بین بردن لکه های تیره موثر است. بنابراین می توانید از ترکیب این دو روغن هم استفاده نمایید. ترکیب روغن ویتامین E با ژل آلوئه ورا ، خصوصا اگر لکه ها در اثر تابش آفتاب بوجود آمده باشند ، نیز موثر خواهد بود.

چای سبز ، با داشتن آنتی اکسیدان بالا ، برای درمان لکه های قهوه ای و جای جوش و آکنه بسیار موثر است. از یک تی بگ چای سبز استفاده کنید و آن را به مدت 15 دقیقه در آب داغ قرار دهید . سپس این محلول را روی پوست خود ، چند بار در روز بزنید. همچنین می توانید از عصاره ی چای سبز و یا ترکیب برگ چای سبز با ماست ساده نیز استفاده نمایید.

آب سیب زمینی هم خواص روشن کننده ای دارد که به از بین رفتن نقاط تیره ی پوست کمک می کند. برای اثر بخشی بیشتر ، آب سیب زمینی خام را با آبلیمو و عسل ترکیب کنید و این ترکیب را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست قرار داده و بعد شست و شو دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: