حتما تا به حال به گونه های سرخ شخصی خجالت زده دقت کرده اید ، بنابراین از تاثیراتی که احساسات روی پوست می گذارد تا حدی آگاهی دارید . البته این تنها نمونه ی کوچکی از این تاثیرات است.

طبق تحقیقات ، بین ذهن افراد و چهره ی آنها رابطه ای عمیق وجود دارد. احساسی که داریم روی عملکرد و جلوه ی پوست ما تاثیر گذار خواهد بود . مثلا در برخی استرس زیاد خود را به صورت جوش روی پوست صورت نشان می دهد. اما چطور این احساسات ، واکنش های پوستی را در پی خواهند داشت و آیا راهی برای پیشگیری از این واکنش ها وجود دارد ؟

رابطه ی بین ذهن و پوست همانطور که گفته شد ، استرس و دیگر احساسات منفی در افراد به فرم مشکلات پوستی خود را نمایان می سازند. وقتی تحت فشار روحی هستید و یا استرس دارید ، اختلالاتی از قبیل این موارد را تجربه خواهید کرد .

ترشح هورمون هایی که جریان خون را کاهش و التهاب را در سطح پوست افزایش می دهند . رشته های عصبی روی صورت تحریک می شوند و ممکن است حساسیت هایی را بوجود آورند. سسیتم دفاعی بدن مجبور به فعالیت در ناحیه ی صورت شده و در نتیجه التهاب و ورم را مشاهده خواهید کرد. احتمال بروز روزاسه ، آکنه و پسوریازیس وجود دارد. در نتیجه ی خشکی و پژمردگی ، به لایه های درونی پوست آسیب وارد می شود. رطوبت و چربی پوست کاهش می یابد. درمان و بازسازی پوست با دشواری و تاخیر همراه می شود.

همه ما می دانیم که استرس ، سلامت قلب را به خطر می اندازد. حال می دانیم که صدمات جبران ناپذیری به پوست وارد می آورد . اگر تا به حال به افزایش جوش های خود در زمان امتحانات و یا دیگر شرایط استرس زا شک داشته اید ، حالا می دانید چنین موردی کاملا امکان پذیر است.

محققان معتقدند ارتباط بین ذهن و پوست بسیار قوی است . این ارتباط به قدری عمیق بوده که برای بررسی آن مبحثی به نام سایکودرماتولوژی و یا ارتباط عوامل روانشناختی و بیماری های پوست طراحی شده است. در حقیقت بسیاری از متخصصان پوست در یافته اند وقتی شخصی در رابطه با بیماری پوستی خاص به پزشک مراجعه می کند ، مشکلات روحی مرتبط نیز برای او تشخیص داده می شود. همین امر کار درمان بیماری ها ، تنها از طریق داروهای پوست را دشوار می سازد. برای مثال ، داروهای آنتی بیوتیک ، ضد التهاب و درمان های موضعی ، در صورتی که عوامل روحی موجب بروز بیماری پوستی شده باشد ، تا زمانی که دلیل روانشناسی آن بر طرف نشود ، بهبودی کامل را در پی نخواهند داشت .

تمرکز حواس به درمان پوست کمک می کند شاید کمی تعجب آور باشد ، اما تکنیک های مربوط به آرامش ذهن می توانند در درمان مشکلات پوستی در بسیاری از مردم مفید واقع شوند. زیرا مغز و سیستم عصبی روی سیستم ایمنی پوست تاثیرگذار هستند. محققان دریافته اند کسانی که قبل از عمل جراحی آرامش اعصاب بیشتری دارند ، بعد از عمل درد کمتری را حس می کنند و همچنین بازیابی سلامتی راحت تر و سریع تر صورت خواهد گرفت.

اختلالات پوستی که در صورت وجود استرس مزمن بدتر خواهند شد شامل : آکنه ، اگزما ، درماتیت ، خارش ، تبخال ، روزاسه ، پسوریازیس ، کهیر و زگیل می باشند.

البته باید بگوییم خود این بیماری ها در فرد احساسات منفی شدیدی را به وجود می آورند. به همین دلیل متخصصان پوست ، که قادر به تشخیص احساسات به عنوان دلیل بیماری می باشند ، در کنار داروهای پوستی ، داروهای ضد افسردگی ، مدیتیشن ، تکنیک های مربوط به تنفس منظم و عمیق و مرتبط با آرامش را پیشنهاد می دهند .

همچنین می توانید آروماتراپی را ، برای حفظ آرامش و بهبود خلق و خوی خود مورد استفاده قرار دهید . روغن اسطوخودوس و کندر در این زمینه بسیار مفید هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: