پوست شما دائماً در حال بازسازی است. روی سطح پوست سلولهای قدیمی جای خود را با سلول های جدید عوض میکنند.

سلول های پوست میانی شروع به از دست دادن قدرت و انعطاف خود میکنند، به طور همزمان ساختار حفاظتی پوست شکسته شده، تولید کلاژن تازه گند میگردد و بدین ترتیب پوست شروع به ایجاد چین و چروک میکند. کلاژن ۷۵ درصد پوست را میسازد بنابراین بسیاری از افراد به دنبال راهی برای حفظ آن هستند. این روزها تزریقی کلاژن در میان خطوط پوست و یا خرید کرم های دارای کلاژن متداول است (این کار بیفایده است، سلول های کلاژن آنقدر بزرگ هستند که پوست توانایی جذب آنها را ندارد). حتی ژاپنی ها نوعی شیرینی تولید کرده اند که به آن کلاژن اضافه شده است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که خوردن کلاژن آیا قطعاً تأثیری در بهبود پوست ایجاد میکند یا خیر. برای جوان کردن پوستتان نیاز به کلاژن تازه دارید که آن هم فقط در داخل بدن تولید می شود، در ذیل به چند روشی برای افزایش تجزیه کلاژن با اضافه کردن غذاهای طبیعی و مغذی به رژیم غذایی تان اشاره شده است:

پروتئین: آمینواسیدها همچون ساختارهایی هستند که بدن از آنها برای ساختن کلاژن استفاده می کند، بنابراین اگر خواهان سلول های پوستی جدید هستید باید روزانه به میزان کافی پروتئین مصرف کنید. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من، بالاترین میزان پروتئین در قزل آلا، ماست و گردو یافت می شود. منابع پروتئینی خوب دیگر ماهی، بوقلمون، مرغ، گوشت گوساله، سویا، تخم مرغ، آجیل و لبنیات است.

ویتامین C : به دلیل اینکه ویتامین C برای تولید کلاژن لازم است، پس مصرف این ویتامین بسیار اهمیت دارد. ویتامین C در افزایش روند تولید کلاژن نقش عمده ای دارد تحقیقات نشان داده است که ویتامین C در رشد کلاژن و افزایش فعالیت آن مؤثر است. تا جایی که حتی در بعضی از محصولات آرایشی هم از آن استفاده می شود. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من، کیوی، آلبالو، سیب زمینی، اسفناج و گوجهفرنگی سرشار از ویتامین C هستند. همچنین ویتامین C در غذاهایی چون فلفل، پرتقال، توت فرنگی، لیمو و بروکلی نیز وجود دارد.

ویتامین A : یک ماده مقوی زیبایی است. ویتامین A در جوان سازی پوست حائز اهمیت است زیرا در عملیات ترمیم، رشد و حفظ پوست و کنترل میزان سبیوم آن نقش کلیدی بر عهده دارد. همه میدانیم که ویتامین A برای سلامت پوست بسیار مهم است، زیرا کمبود این ویتامین باعث خشکی پوست و زبری آن می شود. ویتامینA آنقدر برای پوست مفید است که میتوان آن را به صورت خوراکی و یا غیر خوراکی استفاده کرد. مصرف ویتامین A به صورت طبیعی خیلی بهتر از مصرف مکمل های آن است: اما اگر از مولتی ویتامین ها استفاده می کنید، در نظر داشته باشید که این نوع مکمل ها دستکم حتماً ۲۰ درصد بتا- کاروتن داشته باشد. در میان نه مورد لیست غذای زیبای من منابع حیوانی ویتامین A ماست و قزلآلا هستند. منابع دیگر شیر، پنیر چدار و تخم مرغ است. اما سیب زمینی، اسفناج، کیوی و گوجهفرنگی منبع سرشاری از بتاکاروتن است که در سنتز ویتامین A در بدن نقش مهمی دارد. همچنین می توانید با گنجاندن سبزیجات و میوه هایی چون کدو، هویج، فلفلی، انبه و طالبی در رژیم غذایی تان بتاکاروتن را در وعده های غذایی خود داشته باشید.

آنتوسیانین: علاوه بر داشتن آنتی اکسیدانهای بیشمار، آنتوسیانین به حفظ کلاژن پوست کمک می کند. به این معنا که وقتی پوست در حال بازسازی است شما به آنتوسیانین برای تقویت بافتهای خود نیاز دارید. در میان نه مورد لیست غذاهای زیبایی من آنتوسیانین در آلبالو به وفور وجود دارد. همچنین در انگور، گیلاس، انار، کلم قرمز، انواع انگورها و سیب هم یافت می شود.

گروه ویتامین B : گروه ویتامین B شامل هشت ویتامین مهم است که به دلیل حیاتی بودن در تولید سلولی برای سلامت پوست بسیار مفید است. کمبود ریبوفلاوین ویتامین B در سنتز کلاژن اختلال ایجاد میکند و کمبود دیگر ویتامین های آن در پوست ایجاد ناهمواری و جوش می کند. در میان نه مورد لیست غذای زیبایی من بهترین منبع تیامین (B۱) و بیوتین (B۷) گردو، بهترین منبع ریبوفلاوین (B۲) و اسید پنتوتنیک (B۵) ماست، بهترین منبع نیاسین (B) قزل آلا، بهترین منبع فولیت (B) اسفناج و بهترین منبع کوبالامین (B۱۲) منابع حیوانی مثل میگو هستند. اسفناج، گردو و قزل آلا منابع خوبی از پیرودوکسین (B۶) هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: