کک مک های تیره به دلیل قرارگرفتن بیش از اندازه دربرابر نور خورشید به وجود می آید برای پیش گیری، از کرم های ضد آفتاب بهره گیرید اما قبل از استفاده حتماً مقداری از آن را روی بازوی خود امتحان کنید تا اطمینان حاصل نمایید که به این ماده حساسیت ندارید.

پوست برافروخته

کمپرس با شیر آسان ترین راه برای تسکین بر افروختگی یا التهاب پوست است. تنها کافی است یک گاز استریل را کاملاً در شیر بخیسانید و آن را روی ناحیه ی آسیب دیده قرار دهید.

اگزما

در این حالت قسمت هایی از پوست دچار خارش، قرمزی و چربی بیش از حد می گردد. اگزما را می توان معمواً در پشت زانوان و قسمت داخلی مچ ها و آرنج دید. این ناراحتی را با حمام جوشانده ی بلغور، جو و کرم های حاوی کورتیزون درمان کنید.

پسوریازیس (داء الصدف)

هنگام ابتلا به این ناراحتی، بخش هایی از پوست ورم کرده و قرمز می شود و روی تورم پوست، زخمی فلس مانند و سفید شکل می گیرد. این اختلال را می توان بر روی زانوها، آرنج ها، دست ها و جمجمه دید. در این موارد اغلب پماد قطران زغال سنگ تجویز می گردد اما استفاده از روغن های نباتی در درمان این مشکل نیز موثر است.

عرق سوز

مرطوب کننده ها و مواد آرایشی دهانه غدد مولد عرق و منافذ پوست را مسدود می سازد. بنابراین بهتر است هنگام ورزش این مواد را از روی چهره ی خود پاک کنید. اما اغلب عرق سوز به روی سینه یا پشت به وجود می آید و خود را با قرمزی و سوزش نشان می دهد. می توان ایجاد عرق سوز را با پرهیز از پوشیدن لباس هایی که دارای الیاف مصنوعی هستند، چون نایلون و لیکرا محدود نمود بهتر است از لباس های نخی استفاده کنید و بلافاصله پس از پایان کار و بازگشت به منزل با صابون های آنتی باکتریال حمام کنید.

درمان عرق سوز یک قاشق چای خوری بادام آسیاب شده 2/1 قاشق چای خوری رنده ی پوست پرتقال 2/1 قاشق چای خوری شیرخشک 3 قطره گلاب تمام این مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیری دانه دانه بدست آید. این خمیر را به آرامی روی پوست خود بمالید و سپس با آب سرد آبکشی کنید.

مویرگ های شکسته

از ضد آفاتاب هایی با SPF بالا استفاده کنید و از مصرف الکل، مرکبات، غذاهای ادویه دار بپرهیزید. این ناراحتی را با کپسول های ویتامین A درمان کنید. یکی از این کپسول ها را با سوزن تمیزی سوراخ کنید و محتویات آن را روی پوست بمالید. تعریق بیش ازحد مواد آرایشی و بهداشتی خود را به دقت انتخاب کنید محصولات حاوی آلومینیوم زیر کنیم معمولا موثر تر از کلرید آلومینیم است .

گشاد شدن منافذ پوست

اسید هیدروکسی آلفا منافذ پوست را باز کرده و چربی پوست را کنترل می کند . یک قاشق غذا خوری شکر خام را با میزان کافی از آب لیمو مخلوط کنید تا مخلوطی منسجم به دست آید. آن را روی پوست بینی، چانه و هر ناحیه ای که منافذ آن گشاد شده است بمالید و سپس با آب گرم آبکشی کنید. شکر خام اسید گلوکوئیک طبیعی است که می تواند سلول های مرده را از سطح پوست پاک کند. نوار چسب های پاک کننده ی منافذ موقتاً منافذ را کوچک تر نشان می دهند اما یک درمان قطعی محسوب نمی گردند.

واریس

قرن هاست که هاماملیس برای درمان واریس استفاده می شود. روغن این گیاه را می دانید از عطاری ها تهیه فرمایید و برای درمان مستقیماً بر روی محل مبتلا بمالید. هاماملیس حاوی تانن و منقبض کننده است و با تنگ کردن موقتی رگ های خونی موجب می شود که آنها کمتر به نظر رسند.

درمان با ویتامین

1- اکنون ثابت گشته که ویتامین K در درمان رگ های عنکبوتی بسیار موثر است. می توانید از داروهای مکمل خوراکی ویتامین Kاستفاده کنید و یا کپسول حاوی ژل این ویتامین را تهیه کرده و با باز کردن آن، محتویاتش را مستقیماً به روی محل بمالید قرص ویتامین K را در 4/1 قاشق چای خوری آب جوش حل کنید و محلول بدست آمده را به مرطوب کننده ای که مصرف می کنید بیافزایید برای افزایش میزان جذب ویتامین، مرطوب کننده را کاملاً به روی پوست ماساژ دهید. 2- عصاره ی گیاه دم اسب نیز برای درمان رگ های مبتلا به واریس مناسب است. امروزه شکل دارویی این گیاه را می توان از داروخانه تهیه کرد.

سوختگی

محل سوختگی را به مدت پانزده دقیقه در شیر قرار دهید. هر چه شیر چرب تر باشد موثر خواهد بود. چربی شیر یک آرام بخش طبیعی روی پوست تشکیل می دهد. استفاده از شیر در درمان سوختگی، بر آب برتری دارد زیرا آب رطوبت زیادی را بر روی پوست جمع می کند و از این رو درمان سوختگی با آب مستلزم استفاده از نوعی مسکن نیز هست در مواردی که سوختگی وسیع است می توان مقداری گاز استریل را در شیر خیساند و روی منطقه ی آسیب دیده قرار داد.

کک و مک

بهتر است هر چه سریع تر کک و مک های موجود را درمان کنید و از ایجاد کک و مک های بیشتر با استفاده از ضد آفتاب در هر منطقه از پوست که در برابر تابش آفتاب قرار دارد پیشگیری کنید. برای محو کردن کک و مک از مخلوط اسید بوریک (می توانید آن را از داروخانه تهیه فرمایید) و آب لیمو استفاده کنید. خمیر بدست آمده را به خوبی بر روی پوست ماساژ دهید و سپس آبکشی نمایید. برای پوست های بسیار حساس بهتر است اسید بوریک را با آب مخلوط نمایید. روش بعدی برای رفع کک و مک استفاده از رتین - آ است که توسط متخصصین پوست تجویز می گردد. این د ارو باید فقط شب ها استفاده شود و پس از دو ماه کک و مک را محو می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: