- در مواردی که آکنه به تتراسیکلین و داکسی سیکلین پاسخ نمی دهد یا در اثر استفاده از این آنتی بیوتیک ها فولیکولیت ناشی از باکتری های گرم منفی بروز کرد باید بلافاصله دارو قطع و ضمن گرفتن اسمیر درمان با کوتریموکسازول و یا Ampicilline , Cap 500mg هر 12 ساعت برای چندین ماه ادامه یابد.

- با یک سرسوزن مجرای فولیکول را باز کرده و به وسیله ی یک اکستراکتور (تیر کومدون) محتویات را تخلیه می کنیم اگر یک ماه قبل بیمار ترتینوئین یا دیفرین مصرف کرده باشد تخلیه راحت تر صورت می گیرد.

توصیه به بیمار

توصیه شود آنتی بیوتیک ها را با معده خالی (یک ساعت قبل از غذا و یا 2 ساعت بعد از آن) به همراه یک لیوان آب مصرف نمایند تا نیم ساعت پس از مصرف از دراز کشیدن خودداری نمایند.

بیمار را آگاه نمایید که روند بهبودی آکنه طولانی است و باید در این راه صبوری کند.

بیمار نباید ضایعات را دستکاری ، بکند یا خالی کند.

- بیمار با منافذ ملتهب (آکنه متوسط و شدید)

ترکیبی از کومدون ها ، پاپول ها و پوستول ها در بیمار مشاهده می شود.

قابل توجه پزشک

در نسخه ی پیشنهادی فوق ، به جای داکسی سیکلین و کلیندامایسین می توانید از تتراسیکلین 250 میلی گرم و 4 بار روزانه ، اریترومایسین 400 میلی گرم 4 بار روزانه و مینوسیکلین 100 میلی گرم 2 بار روزانه استفاده کنید.

قابل توجه پزشک

- از تجویز هم زمان تتراسیکلین و ایزوترتینوئین (آکوتان) خودداری کنید ، مصرف هم زمان آن ها احتمال بروز تومور کاذب مغزی را افزایش می دهد ، به جای آن می توان از آمپی سیلین یا سفالکسین استفاده نمائید.

- قبل از شروع تجویز ایزوترتینوئین و سپس در طی هر ماه مصرف آن آزمایشات زیر ضروری است. CBC , SGOT , SGPT , TG , Cholesterol , Gravindex

- اگر TG به بیش از 700mg/dl برسد باید جهت جلوگیری از خطر پانکراتیت درمان قطع شود.

- بیشتر عوارض ایزوترتینوئین متوجه کبد است و جدی ترین عارضه آن تراتوژن بودن آن در دوران حاملگی است.

- بهتر است بنزوئیل پراکساید (پانوکسیل) هم زمان با کرم های آداپالن (دیفرین) ، تازاروتن و ترتینوئین مصرف نشود ، اگر بنزوئیل پراکساید را تجویز کرده اید ترتینوئین را یک شب در میان در شب هایی که بیمار بنزوئیل پراکساید نمی زند تجویز نمایید.

توصیه به بیمار

- در صورت تصمیم به باردار شدن به بیمار توصیه نمایید حداقل یک ماه پس از توقف مصرف ایزوترتینوئین تصمیم به حاملگی بگیرد.

- شرایط مصرف آنتی بیوتیک ها را رعایت نمایید.

- خشکی لب ها در طی مصرف ایزوترتینوئین را با مصرف مایعات کافی و چرب کردن لب ها با وازلین یا Lipstick برطرف نمایید.

- برای بیمار توضیح داده شود که حداقل زمان بروز بهبودی آکنه یک ماه است و در صورت تجویز آنتی بیوتیک ، باید تا 3 ماه مصرف آن ادامه و در مدت 6 ماه رفته رفته قطع گردد و در صورتی که کپسول ایزوترتینوئین مصرف می کنید تا 6 ماه جهت جلوگیری از عود مجدد آکنه باید مصرف ادامه یابد ، بنابراین باید تحمل داشته باشند و به دستورات شما عمل کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: