یک آفتاب سوختگی شدید در دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را بعد ها در طول زندگی شخص افزایش دهد. مراقبت از کودکان در برابر تابش خورشید و تشعشعات مضر آن برای والدین بسیار مهم است. اینکار همیشه آسان نیست چرا که ورزش ها و فعالیت های خارج از منزل کودکان مخصوصا در تابستان وقت بسیاری را طلب می کند.

حتی هوای ابری نیز مشکل زاست. بر اساس تحقیقات دانشمندان آمریکایی 60 تا 80 درصد از تابش های خورشید می تواند از لایه های ابز نیز گذشته و به بدن یک شناگر در عمق یک فوتی (30 سانتی متری) آب (در استخر یا دریا) برسد. تشعشعات مضر خورشید می توانند از آب ، برف ، شن و ماسه سفید نیز عبور نمایند. اگرچه ما می توانیم تابش خورشید را متوقف کنیم اما چند راه وجود دارد که خطر قرار گرفتن در معرض خورشید را در کودکان کاهش دهیم:

حفاظت از تابش مستقیم: هر وقت که امکان داشت کودکان را از تابش مستقیم خورشید دور نگاه داریم. بیشتر بین ساعت 10 صبح تا 2 بعدظهر که تابش خورشید سوزان است.

استفاده از کلاه: لبه کلاه وقتی که کلاه به طرز صحیحی استفاده شود کودک را از تابش مستقیم خورشید محافظت خواهد کرد. برای پرهیز از آفتاب سوختگی استفاده از کرم های ضد آفتاب مهم می باشد مخصوصا بر روی پوست گردن ، گوش ها و بینی.

لباس مناسب: اگر چه تابش های ماورای بنفش خورشید می توانند از لباس های نازک عبور کنند مخصوصا اگر خیس هم باشند پارچه هایی با بافتی ضخیم و سفت از شما در برابر این تابش ها بهتر محافظت می کنند.

با متخصص کودک خود در مورد انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب با ترکیبات مناسب برای کودک خود و نوع پوست او حتما مشورت کنید مخصوصا در مورد کودکان زیر 2 سال ، بچه های زیر 6 ماه باید از تابش مستقیم آفتاب دور نگه داشته شوند. پوشاندن سطح بدن کودک با لباس ، بهترین نوع محافظت از پوست کودک می باشد. البته استفاده از کرم های ضد آفتاب را هم نباید فراموش کرد. مالیدن مقدار کمی کرم ضد آفتاب برروی دست ها و صورت مفید خواهد بود.

به یاد داشته باشید که آسیب های ناشی از تابش خورشید در پوست جمع شده باقی می مانند. کودکان هر چه بیشتر در معرض تابش خورشید باشند احتمال بروز مشکلات پوستی هنگام بلوغ و بزرگی بیشتر می شود.

تذکر: قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی پوست کودکان حتما آن را بر روی قسمت کوچکی از پوستشان تست کنید تا وجود یا عدم وجود حساسیت کودکان به آن کرم مشخص شود.

مشکلات و خطرات ناشی از تابش مستقیم خورشید متوقف شدنی نیست. بنابراین باید به نصایح و دستور العمل های مراقبتی دقیقا گوش کرده و عمل نماییم. بدون در نظر گرفتن سن ، به این مساله هم باید توجه کرد که مناطقی از پوست که بخیه خورده اند و یا زخمی از پیش دارند آسیب پذیر تر از بقیه مناطق پوست هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: