یکی از راه های پاک کردن پوست، بخور دادن آن است که به وسیله آن منافذ پوست باز شده و آماده تغذیه از ماسک های مورد نظر می گردد . بعد از عمل بخور می توان دانه های سرسیاه و جوش های صورت را فشار داد. این کار باید در نهایت دقت و با دستمال کاغذی انجام گیرد و نباید برای این کار از ناخن ها استفاده کرد.

جوش های صورت را تا حد امکان با دست لمس نکنید و در مورد انواع عفونی آن اجازه دهید تا جوش ها خشک شوند و سپس آن ها را فشار دهید.

بخور با بخار آب

این بخور را می توان همیشه و در همه جا انجام داد. بدین صورت که پوست را در معرض بخار آب قرار دهید، ولی مواظب باشید که بخاطر، پوست شما را نسوزاند (در صورت تمایل از دستگاه های بخور سرد استفاده کنید) ، با این کار آلودگی ها و چربی ها و سلول های مرده از سطح پوست تمیز شده و پوست شما مرطوب می گردد که این مرطوب بودن مانع ایجاد چین و چروک ها می شود.

بخور گل ختمی و بابونه

این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می گردد باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیز می شود . بهترین کاری که می توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاده از انواع ماسک ها انجام داد.

استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، استفاده از آب لیمو ترش می باشد که باید با کمک پنبه ، مخلوط روغن زیتون و آب لیمو ترش را روی پوست مالیده و پس از 30 دقیقه صورت را با آب ولرم شست.

طریقه استفاده از این بخور

مقداری گل ختمی و گل بابونه ( به طور مثال) را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت 10 دقیقه قرار می دهیم تا دم بکشد و سپس در ظرف را برداشته و یک پارچه ضخیم روی سر خود و ظرف انداخته و همین طور که صورتمان بالای ظرف و در معرض بخار ها قرار دارد و با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ می دهیم، این عمل را چندین بار تکرار می کنیم.

بخور رامسن (زنجبیل شامی)

این بخور علاوه بر اینکه باعث تمیزی و شادابی پوست می شود برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید می باشد. برای این منظور جوشانده غلیظ و بسیار گرم آن استفاده می شود که با انداختن پارچه یا لحاف بر سر، بخار آن را استنشاق کرده و در همان حال پوست صورت را ماساژ می دهید و سپس با یک حوله تمیز پوست را تمیز می کنید (مقدار لازم: از این گیاه دو مشت کامل از ریشه آن را در یک لیتر آب توصیه شده است).

نکاتی در خصوص بخور

1 - برای بخور دادن پوست می توانید از گیاهان زیر نیز استفاده نمایید. این گیاهان عبارتند از : بابونه، آویشن ، اسطوخدوس، گزنه سفید ، رازیانه ، زیسفون ، بو مادران ، اکلیل کوهی ، نعناع صحرایی ، صمع عربی ، کافور.

2 - پس از بخور دادن می توانید با کمک نوک انگشتان و یک دستمال جوش های سر سفید و سر سیاه خود را با فشار خالی نمایید ولی نکته مهم در این خصوص آن است که پس از عمل بخور چون منافذ پوست باز می شوند و سرجوش ها نیز باز خواهد شد ، بهتر است که برای تنگ کردن این منافذ پس از اتمام کار ، از خیار رنده شده یا لیموترش تازه و یا اگر پوست چربی دارید از آب سرد یا یخ کمک بگیرید و آن ها را به صورت ماسک بر روی پوست قرار دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: