ماسک ها موادی هستند که به طور کلی جهت پاک سازی و رساندن رطوبت به پوست به کار می روند. در بازار برای انواع پوست ها (پوست خشک ، چرب ، حساس) ماسک های متنوعی وجود دارد. البته جالب است که بدانید خیلی از ماسک های موجود صرفا بدلیل آنکه زیبایی و احساس طراوت را القا می کنند ! مورد مصرف قرار می گیرند از این رو در بیشتر موارد زیبایی ماسک مورد نظر قرار می گیرد تا اثر درمانی آن !!

ماسک هایی که برای پوست های خشک و حساس استفاده می شوند نسبت به ماسک هایی که برای پوست های چرب به کار می روند ، دارای چربی بیشتر و لایه بردار های ضعیف تری هستند و نوع مرطوب کننده ها و لایه بردار ها را انواع ماسک ها متفاوت است.

هنگام استفاده از ماسک ها چه نکاتی را باید رعایت کرد:

آنچه هنگام استفاده از ماسک ها مهم است ، استفاده از ضد آفتاب پس از مصرف ماسک در مواجهه با آفتاب ، لامپ های مهتابی و مانیتور کامپیوتر می باشد . متاسفانه استفاده نادرست از انواع مواد ( به خصوص مواد گیاهی) به عنوان ماسک صورت ، نه تنها باعث بهبود کیفیت پوست صورت نمی شود ، بلکه باعث ایجاد حساسیت نیز می شوند ؛ از آن جمله می توان به آب کرفس ، لیمو ترش ( به مقدار زیاد) و جعفری و... اشاره کرد که به علت داشتن موادی خاص ، باعث حساسیت پوست می شوند و در اثر تماس با نور ، آن را تیره می کنند . ماسک میوه هایی مثل پرتقال و انبه نیز باعث حساسیت پوستی می شوند . بنابراین این حرف که این مواد ، گیاهی بوده و ضرری ندارند را نمی توان پذیرفت زیرا بسیاری از سبزیجات و میوه جات ، در تماس با پوست منجر به واکنش های حساسیتی می شوند.

معمولا به طور کلی پس از استفاده ی ماسک ها ( به علت لایه بردار بودن این ماسک ها) پوست کمی روشن تر به نظر می رسد ، اما اگر این ماسک ها نامناسب انتخاب شوند و مراقبت های بعدی (مثل عدم مواجهه با نور آفتاب) صورت نگیرد ، ضرر این ماسک ها بیشتر از منفعت آن ها خواهد بود. مواد ساده ای چون خیار که به صورت ماسک خانگی استفاده می شود ، معمولا بدون ضرر هستند.

در انتخاب ماسک ها بایستی با متخصص پوست مشورت کرد . به طور کلی قبل از مصرف هر نوع ماسکی ، باید کمی از آن را روی قسمت داخلی بازو تست کرد و اگر حساسیتی دیده نشد، آن را استفاده نمود. اکثر ماسک های لایه بردار ، دارای اسید های میوه با غلظت های مختلف هستند.

در طی مدت گذاشتن ماسک روی صورت که معمولا بین 20 تا 30 دقیقه است ، باید استراحت نمود . سپس به ارامی صورت با آب ولرم شست و خشک کرد و در صورت قرار گرفتن در مقابل اشعه ماورای بنفش (آفتاب، لامپ مهتابی و کم مصرف ، مانیتور کامپیوتر) از ضد آفتاب های مناسب پوست استفاده کرد.

از آنجایی که پوست بعد از استفاده از ماسک ، مقداری لایه برداری می شود ، ممکن است نسبت به آلرژن های (مواد حساسیت زا) موجود در محیط حساس تر گردد ، بنابراین پس از مصرف ماسک ها باید از صابون های ملایم استفاده کرد. ماسک هایی که برای پوست به کار می روند ، از قرار زیرند:

ماسک هایی برای پوست های چرب

ماسک هایی برای پوست های خشک

ماسک هایی برای پوسته شدن پوست

ماسک هایی برای پوست های نرمال و طبیعی

ماسک هایی برای برطرف کردن لکه های سیاه پوست

ماسک هایی برای برطرف کردن لکه های سفید پوست

ماسک هایی برای برطرف کردن خارش و سرخی پوست

ماسک هایی برای برطرف کردن جوش های چرکی یا دمل

ماسک هایی برای برطرف کردن کک و مک پوست

ماسک هایی برای برطرف کردن چین و چروک پوست

ماسک هایی برای روشنایی و باز شدن رخساره و شادابی و طراوت آن

تذکر:

1 - بهتر است قبل از استفاده از هر ماسکی صورت را بخور داده و پوستش را نازک نمایید تا اثرات ماسک دو چندان گردد.

2 - هرگز ماسک را در زیر چشم و یا روی پلک چشم نزنید و اطراف چشم را از بالای ابرو تا زیر چشم به صورت دو دایره هالی از ماسک رها کنید.

پس از گذاشتن هر نوع ماسکی به محض احساس سوزش یا خارش ، پوست را با آب نیمه سرد بشویید زیرا ممکن است پوست شما به آن ماسک حساسیت داشته باشد.

قبل از گذاشتن هر گونه ماسکی صورت خود را با تقویت کننده های پوست خوب شستشو دهید و پاک کنید . توصیه می کنیم از تقویت کننده با عصاره لیمو و یا فندق استفاده کنید . از صابون هایی که پوست را خشک می کنند اجتناب نمایید. همچنین سعی کنید برای درست کردن ماسک های صورت از آب ساده بدون الکل استفاده کنید . آب های معدنی حاوی میزان فراوانی مواد معدنی و دیگر موادی که می توانند پوست را تحریک نمایند می باشند

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: