شایع ترین مناطقی که منافذ باز در آن ها دیده می شود ، روی بینی و پوست اطراف آن و روی گونه هاست. غدد سبابه (چربی) پوست که در کنار فولیکول های مو وجود دارند ، از طریق لوله ای ، ترشحات چربی خود را به سطح پوست انتقال می دهند. این ترشحات علاوه بر چربی ، حاوی سلول های مرده جدار لوله نیز هستند. اگر مسیر خروج ترشحات به هر دلیل بسته شود ، مشکلاتی مانند گشاد شدن منافذ خروجی این لوله ها در سطح پوست ایجاد می شود و جوش های سرسیاه و سر سفید و گاه جوش های التهابی در سطح پوست بروز خواهند کرد. رنگ سیاهی که اغلب روی منافذ باز دیده می شود ، گاه به دلیل اکسید شدن چربی محتویات منافذ است.

راه های متعددی برای پیشگیری و درمان منافذ باز صورت وجود دارد. یکی از راه کارهای ابتدایی ، شست و شوی مناسب پوست با شوینده های ملایم و متناسب با نوع پوست است. برای پوست های چرب و مختلط ، استفاده از شویند ای که بتواند چربی اضافه پوست را پاک کند ، توصیه می شود. شست و شوی 2 بار در روز ، یک بار صبح و یک بار بعدازظهر یا شب برای پوست های چرب مناسب است. افرادی که پوست های خشک دارند ، باید از شست و شوی بیش از حد پرهیز کنند و شوینده ای که استفاده می کنند ، بسیار ملایم و ترجیحا غیر صابونی باشد.

محلول های قابض یا تونر در بستن و جمع کردن منافذ باز پوست نقش مفیدی دارند. اگر در راه خروجی چربی پوست (سبوم) از طریق لوله های مربوط به سطح پوست ، انسدادی ایجاد شود ، غدد چربی که به ترشح چربی ادامه می دهند ، باعث تجمع ترشحات در لوله ها و گشاد شدن آن ها و در نتیجه منافذ خروجی می شوند. استفاده از محلول هایی که چربی و ترشحات را از داخل منافذ خروجی این غدد پاک کند ، می تواند به خروج آسان تر ترشحات و در نتیجه کوچک تر شدن تدریجی منافذ کمک کند.

محلول های پاک کننده تونر ، انواع مختلفی دارند ؛ برخی از آن ها خیلی ملایم هستند و میزان الکل آن ها بسیار پایین است (0-10 درصد). این تونرها حاوی مواد مرطوب کننده مانند گلیسیرین نیز هستند که باعث حفظ رطوبت پوست می شوند. به این تونرها شاداب کننده پوست نیز می گویند که در دسترس ترین آن ها گلاب است. نوع دوم تونرها ، تونیک های پوستی هستند که مثال شایع آن ها آب پرتقال است. نوع سوم ، مواد قابض هستند که 20-60 درصد الکل دارند. مثال شایع آن هم نارون کوهی است.

از آن جا که این مواد خشک کننده هستند بهتر است فقط در نواحی مشکل دار مانند پوست با منافذ باز استعمال شوند.

استفاده از مواد لایه بردار می تواند نقش مهمی در باز کردن راه خروجی چربی پوست و بسته شدن منافذ داشته باشد. یک راه کار عملی برای بسته شدن منافذ باز این است که هر روز در پایان استحمام ، زمانی که پوست تحت تاثیر بخار گرم قرار دارد ، از یک شوینده دانه دار (گرانولر) برای شست و شوی پوست صورت به مدت 10 تا 15 ثانیه استفاده شود. به این شوینده ها اسکراب گفته می شود. در واقع دانه های خشنی که داخل این شوینده ها وجود دارد ، باعث لایه برداری سطحی و پاک کردن منافذ می شود. پس از این شست و شو ، آب کشی با اب سرد و خشک کردن پوست با یک حوله لطیف لازم است. سپس باید از یک کرم لایه بردار مانند اسید گلیکولیک (5-10 درصد) یا اسید سالیسیلیک (2 درصد) استفاده کرد. مصرف ضد آفتاب ملایم و بدون چربی در طول روز نیز نباید فراموش شود.

از راه کارهای همیشگی برای کاهش منافذ باز ، استفاده از کرم های لایه بردار در شب است. مثلا با تجویز پزشک ، می توان از کرم ، ژل و لوسیون ترتنویین برای افزایش سرعت بازسازی سلول های شاخی پوست استفاده کرد. همچنین ژل آداپالن را نیز می توان به این منظور استفاده کرد. ژل آداپالن در مقابل نور آفتاب نسبت به ترتینویین تحریک پوستی کم تری ایجاد می کند. غیر از داروها ، از روش های درمانی دیگری نیز می توان برای بهبود و کاهش منافذ باز پوست استفاده کرد ؛ مانند میکرودرم ابریشن ، لیزرهای لایه بردار غیر تهاجمی مانند لیزر icon یا affirm و تهاجمی ملایم مانند لیزر فراکشنال Co2. سیستم های نوری غیر لیزری (IPL) نیز نقش مهمی در کاهش منافذ باز پوست و جوان سازی دارند.

در نهایت افراد با به کارگیری ترکیبی از روش های دارویی و غیر دارویی می توانند تا حد قابل توجهی منافذ باز پوستشان را کاهش دهند.

از نکته های مهم مراقبت از پوست در افرادی که پوستشان منفذ دارد ، این است که در برابر اشعه مضر آفتاب از خود مراقبت کنند. آفتاب می تواند به تشدید این علامت یا نمای پوستی منجر شود. بنابراین استفاده از پوشش مناسب پوست و قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب به ویژه در ساعت های 12 تا 4 بعدازظهر و استفاده از کرم ضد آفتاب توصیه می شود. از آن جا که منافذ باز پوست در افراد با پوست چرب شایع تر است ، اغلب بهتر است این افراد از ضد آفتاب های فاقد چربی استفاده کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: