روش های بسیاری برای درمان جوشگاه های آتروفیک پیشنهاد شده است که شامل : درم ابریژن ، استفاده از پر کننده ها ، پیلینگ شیمیایی و لیزر است. بیشتر این درمان ها ، کارایی متوسطی دارند و به زمان طولانی برای بهبود نیاز داشته و عوارضی همچون : قرمزی طولانی ، تغییرات پیگمانتاسیون و عفونت دارند.

پیلینگ شیمیایی با محلول تری کلرواستیک اسید ، از پر کاربردترین انواع پیلینگ شیمیایی است که در غلظت های متفاوت و با عمق های گوناگون برای درمان انواع مشکلات پوستی استفاده می شود ؛ اما به دلیل عوارض بالا استفاده از آن با غلظت های بالا ، یا در سطوح وسیع توصیه نمی شود و غلظت های پایین تا متوسط آن برای درمان جوشگاه های آتروفیک عمیق و شدید ناکارآمد است.

استفاده از این اسید با غلظت های بالا می تواند برای از بین بردن جوشگاه های فرو رفته آبله مرغان مفید باشد و برای اولین بار در دنیا این روش از طرف اینجانب برای درمان جوشگاه های فرو رفته آبله مرغان ارائه شده است و با نتایج بسیار خوبی همراه است. تاکید می کنم که این درمان باید فقط توسط متخصص پوست انجام شود.

روند درمان:

هر بیمار ، حداکثر 6 نوبت و به فواصل 3 هفته تحت پیلینگ قرار می گیرد. در هر نوبت ، پس از شست و شوی صورت با صابون و پاک کردن سطح پوست با استون ، پیلینگ با یک اپلیکاتور چوبی نوک تیز با فشار متوسط دقیقا روی ناحیه فرو رفته تا ظهور بافت سفید قرار می گیرد و در نهایت از پماد زینک اسید استفاده می شود. گفتنی است این عمل نیاز به بی حسی و مسکن ندارد.

احتیاط های بعد از عمل:

آرایش پس از درمان مجاز است اما دلمه ها نباید دست کاری شوند و به هر بیمار باید توصیه های لازم با توجه به شرایط او انجام شود. استفاده از ضد آفتاب مناسب و دوری از نور آفتاب توصیه می شود. در ضمن طی هفته اول و تا زمان بهبود دلمه ها که معمولا 5 تا 7 روز طول می کشد ، استفاده از پماد زینک اکسید روی چند بار لازم است.

درصد موفقیت:

به نظر می رسد پیلینگ موضعی با TCA غلیط در درمان جوشگاه های آتروفیک آبله مرغان بسیار موثر است. طی مطالعه ای که صورت گرفته است ، بهبود در 94 درصد از بیماران مشاهده شده است و این شامل بهبود قابل توجه در 39 درصد از افراد مورد مطالعه بود.

انجام پیلینگ در منزل:

اگر چه انجام این نوع پیلینگ بسیار ساده به نظر می رسد ؛ اما کاری بسیار حساس و ظریف است و حتما باید به وسیله متخصص پوست انجام شود. انجام این نوع پیلینگ باید با مهارت تمام فقط در عمق جوشگاه ها انجام شود و اگر حاشیه ضایعات نیز آغشته به اسید شود ، امکان بدتر شدن جوشگاه وجود دارد. بنابراین تاکید می کنم که این نوع پیلینگ و اصولا تمام کارهای مهم مربوط به زیبایی پوست باید به دست متخصص پوست که توانایی و دانش انجام و مقابله با هرگونه عارضه احتمالی را دارد ، انجام می شود. متاسفانه اقدام هایی مانند پیلینگ یا تزریق ژل و بوتاکس گاهی از طرف افراد غیر متخصص و حتی غیر پزشک در مکان هایی مانند آرایشگاه ها انجام می شود ؛ ولی هرگز نباید سلامت و زیبایی خود را به دست افراد غیر متخصص سپرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: