تغییرات پوستی در بزرگسالان بستگی به وراثت و عوامل محیطی دارد، ضایعات مختلفی در این سن در پوست دیده می شوند، ماننده بروز غدد چربی که به علت شاخی شدن ( تجمع ماده کراتین) بافت چربی است، پیدا شدن جوش های شاخی و کیست های چربی و بالاخره منگوله های پوستی ممکن است به تنهایی یا مشترکا ظاهر شوند. بعضی از تغییرات پوستی مانند پیدا شدن لکه های قهوه ای که در بزرگسالان اتفاق می افتد موقتی و زودگذر است.

بازهم بارداری

تغییرات صورت به علت بارداری، خوردن قرص های ضد بارداری، یا در اثر اشکال و تغییر در ترشح هورمون هاست که در ساختار پوست ، تغییراتی تیجاد می کنند. این لکه ها بعد از زایمان ، با قطع قرص های ضد بارداری و یا درمان اختلال ترشح هورمون ها ، ناپدید می شوند. در این سن کم کم علایم چروکیدگی پوست خودنمایی می کند ، بعضی از مشخصات مردانه ممکن است در زن ها بروز کند ، مانند پیدا شدن موهای بلند و پراکنده در ناحیه چانه و زیر چانه ، همچنین بروز میخچه در انگشتان پا در این سن بیشتر به چشم می خورد . برای پیشگیری از این عوارض پوستی توجه به رعایت اصول بهداشتی دارای اهمیت خاصی دارد ، مانند استحمام روزانه ، توجه به رژیم غذایی صحیح و مناسب سن ، اجتناب از پوشیدن لباس هایی با الیاف مصنوعی ، پیشگیری از خستگی جسمی و روحی ، پرداختن به ورزش و تفریح در هوای پاک و دور از آلودگی های شهر و اجتناب از پوشیدن کفش های تنگ و نوک باریک.

پیشگیری و مراقبت

افراد بزرگسال باید در هنگام حمام کردن ، پوست بدن خود را مورد بررسی قرار دهند و چناچه تغییرات غیر طبیهی در آن مشاهده کردند هرچه زودتر با پزشک مشورت کنند تا از بروز هر اتفاق ناگواری پیشگیری شود. عمده ترین صدمات پوستی که از سن جوانی تا بزرگسالی ممکن است بروز کند، التهاب پوست به علت مصرف مواد آرایشی است که یکی از رایج ترین آن ها التهاب لب هاست ؛ مواد رنگی رژ لب دارای ائوزین است که لب ها را نسبت به نور خورشید حساس کرده و در نتیجه متورم و ملتهب می کند.

لذا بهتر است خانم ها در استفاده از رژ لب و به کار بردن مواد آرایشی احتیاط کنند و یا قبل از به کار بردن رژ لب ائوزین دار، از یک کرم محافظ روی لب ها استفاده کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: