در دوران بلوغ به علت تغییرات هورمونی و ترشح هورمون های جنسی، پیاز مو ، غدد عرق درون ریز و برون ریز در محل های ویژه ای از بدن رشد بیشتری کرده و فعال تر می شوند. فولیکول های مو در روی صورت مردان و... فعال تر و انتهای مو ها زبر تر می شوند. غدد چربی در روی صورت ، سینه و قسمت بالای پشت ، فعال می شوند و دانه های غرور جوانی ممکن است بروز کنند.

یکی از تغییرات چشمگیر دیگر که در دوره نوجوانی در پوست بروز می کند ، ظاهر شدن تعدادی خال رنگدانه دار است. معمول ترین آن ها کک و مک است که به علت عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست و تجمع آن ، در نقاط ویژه ای تظاهر می کنند. به طور متوسط ، نوجوانان سفید پوست ممکن است 15 الی 20 عدد از این خال ها روی بدنشان پیدا شود و معمولا بعد از دوره نوجوانی دیگر خال جدیدی ظاهر نمی شود. کک و مک که دانه های کوچک قهوه ای رنگ هستند ، معمولا در نواحی که در برابر اشعه آفتاب قرار می گیرند ظاهر می شوند. یکی دیگر از مشکلات پوستی که در دوره نوجوانی بروز می کند ، جوش های غرور است که 90 درصد پسرها و 80 درصد دختر ها را مبتلا می سازد . بروز جوش های غرور جوانی به علت فعالیت های شدید غدد چربی است که به وسیله هورمون اندروژن تحریک می شوند. این جوش ها ابتدا به صورت نقطه سفید رنگی هستند که به علت خشک شدن چربی مترشحه در مجاری غدد چربی پوست ایجاد می شوند. پس از مدتی در اثر فشار مواد کراتینی، مجاری باز شده و مواد داخل آن ، در اثر اکسیداسیون ، سیاه رنگ می شود ، چنانچه شرایط برای توسعه آن ها مناسب باشد به صورت پابول ، پوستول و بالاخره در اثر عوامل میکروبی به صورت جوش برجسته التهابی خودنمایی می کند. محل معمولی این جوش ها بیشتر در صورت است. ولی در قسمت بالای قفسه سینه ، پشت شانه ها و روی شانه ها هم بروز می کنند.

غیر از تغییرات هورمونی عوامل دیگر مانند اضطراب ، عوامل شیمیایی ممکن است سبب بروز جوش ها و تشدید آن ها شوند . نوجوانانی که دچار جوش های غرور می شوند معمولا پوست و موی چربی دارند.

برای پیشگیری از عفونی شدن این جوش ها ، بهترین روش ، رعایت اصول بهداشتی است از جمله : استحمام روزانه و شستشوی پوست صورت با آب گرم و صابون ( به خصوص شب ها قبل از خواب ) ، محافظت پوست از باد ، آفتاب ، گرد و خاک و... اگر چه توصیه می شود که رژیم غذایی در بهبود این جوش ها نقش دارد ، ولی محدودیت غذایی توصیه نمی شود بلکه بهتر است به نوجوانان آموزش داده شود که خود دقت کنند و متوجه شوند که چه غذایی سبب ازدیاد جوش ها می شود تا از خوردن آن ها پرهیز کنند.

مصرف مایعات فراوان ، میوه ها ، سبزی ها در پیشگیری از بروز جوش های غرور و یا تشدید آن ها موثر است. خارج کردن چربی درون دانه ها با دست های تمیز و گاز ضد عفونی توام با فشار نرم و آرام پیشنهاد می شود. وسایل استحمام ، حوله صورت ، تیغ یا ماشین ریش تراش باید ویژه و شخصی باشد. لباس زیر هر روز تعویض ، شسته و اتوکشی شود. از دست زدن و بازی کردن با جوش ها مطلقا خودداری شود. ورز کردن ، تفریح کردن در هوای پاک و تمیز و استراحت کردن به اندازه کافی در پیشگیری از بروز جوش های غرور موثر است.

پرهیز از سیگار کشیدن در سلامت پوست و حفظ زیبایی و درخشندگی پوست صورت نقش اساسی دارند. چنانچه جوش های غرور به حالت التهابی بروز کنند ، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک (تتراسایکلین) به صورت دوره ای ، کورتیکواستروئید ، تزریق در ضایعه ها ، یا حتی جراحی های کوچک لازم باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: