برای روشن کردن پوست کرم هایی ساخته شده و در دسترس است. این کرم ها برای بیش رنگدانگی که آکنه ایجاد کرده است بسیار مفیدند. لیزر و درمان های دیگر به از بین بردن سرخی کمک می کنند. سعی در پیشگیری از ضایعات جدید و درمان به موقع هر ضایعه ای که پدیدار می شود بسیار مهم است و لکه های جدید را به حداقل می رساند.

ماده فعال اکثر کرم های روشن کننده هیدروکینون نام دارد. فرمول های متعدد دارویی بدون نسخه و با نسخه دارای هیدروکینون ها به فروش می رسد. در بعضی فرمول ها ، هیدروکینون ها با گلایکولیک اسید ، ترتینویین (ماده فعال رتین - A) ، ضد آفناب ، ضد اکسنده ها (آنتی اکسیدان ها) ، مرطوب کننده ها ، و بسیاری مواد عالی دیگر ترکیب شده اند تا هیدروکینون شکلی بهتر و خوشایندتر داشته باشد. تفاوت اصلی داروهای بدون نسخه و با نسخه این است که فرمول های بدون نسخه می توانند حداکثر 2% هیدروکینون داشته باشند ، در حالی که با فرمول های با نسخه می توانند تا غلظت 4% هیدروکینون داشته باشند.

برخی بیماران ابراز نگرانی می کنند که این مواد روشن کننده تمام رنگ پوست آن ها را از بین ببرد. پرسشی که بیش از همه در این موارد از من می شود این است که آیا من را شبیه مایکل جکسون خواهد کرد؟ پاسخ در غلظت های هیدروکینونی که در محصولات نسخه شده معمول استفاده می شود نیست. هیدروکینون در غلظت های بالا برای ملانوسیت ها ( یاخته هایی که ملانین می سازند) اثر سمی دارد ، یعنی یاخته های تولید کننده رنگ پوست را می کشد. به همین دلیل غلظت معمول آن حداکثر 4% است و به بیماران توصیه می شود این محصولات را فقط در یک دوره هاص 4 تا 6 ماهه استفاده کنند و بعد مدتی آن را مصرف نکنند. محصولات دیگری که برای کمک به روشن شدن پوست مصرف می شوند عبارت اند از عصاره شیرین بیان ، مخمر ، رزمارینیک اسید ، گلوکز آمین ، ویتامین C و عصاره بابونه.

اکثر این محصولات روشن کننده دارای 2% تا 4% هیدروکینون همراه با مواد دیگری چون گلایکولیک اسید (تا 10%) و یک فاکتور ضد آفتاب (SPF) برابر 15 (در آن ها که ضد آفتاب دارند) هستند.

محصولات روشن کننده به شکل های گوناگون (از کرم ها تا لوسیون و محلول ها) عرضه می شوند تا برای انواع مختلف پوست خوشایندتر باشند. بعضی فرمول ها بیش از بقیه پوست را تحریک می کنند. محصولات این گروه پس از مدتی مصرف بر پوست تاثیر می گذارند و نتیجه معمولا حدود یک ماه پس از آغاز درمان شروع به آشکار شدن می کند.

من به طور کلی توصیه می کنم محصولات روشن کننده روی تمام صورت یا ناحیه بزرگ تری مصرف شود و نه فقط به شکل موضعی تا اثر هاله (یک حلقه پوست روشن تر پیرامون موضع که معمولا برگشت پذیر است اما چون از بین رفتن آن هفته ها تا ماه ها طول می کشد آزار دهنده است) ایجاد نشود. عوارض مصرف محصولات دارای هیدروکینون نادر و معمولا مربوط به مواد دیگری است که برای افزایش جذب ماده فعال و سرعت دادن به نتایج به آن ها افزوده می شود. گلایکولیک اسید و رتینوییدها می توانند پوست را تحریک کنند و گاه خود مایع یا ژل حامل نیز تحریک کننده پوست است.

یک عارضه نادر مصرف هیدروکینون ها نیز در آمریکایی های آفریقایی تباری که به مدت طولانی هیدروکینون یا محصول دارای غلظت های بالاتر هیدرکینون مصرف کرده اند دیده می شود. در این عارضه که اکرونوز برون زا نامیده می شود ، لکه های قهوه ای تیره یا سیاه روی پوست و بیشتر در نواحی درمان شده با هیدروکینون ایجاد می شود. این عارضه اغلب پس از قطع درمان برطرف می شود ، اما در مواردی نیز دائمی است. واکنش دیگری که بیشتر مربوط به غلظت های بالاتر هیدروکینون است ، سفید شدن همیشگی و غیرقابل پیش بینی پوست است. این نگرانی وقتی واقعا مطرح است که غلظت های 10% یا بالاتر هیدروکینون به مدت طولانی مصرف شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: