دز معمول برحسب وزن شما و شدت آکنه تعیین می شود. البته باید وزن خود را به کیلوگرم تعیین کنید. دز دارو گستره ای بین 1/0 میلی گرم تا 2 میلی گرم در هر کیلو وزن است. رایج ترین دز 8/0 میلی گرم در روز است که به دو قسمت برای صبح و شب تقسیم می شود. ایزوترتینویین خوراکی وقتی همراه با غذا و دوبار در روز خورده شود بیشترین جذب و حداکثر تاثیر را دارد.

پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد دارو را برای یکی دو ماه اول با دز پایین تری برای شما شروع کند تا حداقل تا حدودی به اثرهای جانبی عادت کنید و بعد دز را برای بقیه 16 تا 20 هفته دوره درمان افزایش دهد. در بعضی موارد برای دستیابی به نتایج کافی و مطلوب ، مصرف دزهای بالاتر به مدت بیش از 20 هفته ضروری است. در بعضی موارد بسیار شدید آکنه ، پردنیزون خوراکی نیز که یک کورتیکوسترویید است ، به مدت 2 تا 6 هفته و معمولا پیش از شروع درمان با ایزوترتینویین خوراکی تجویز می شود.

پیش از شروع ایزوترتینویین خوراکی باید با دکترتان درباره هر نگرانی که از این درمان دارید حرف بزنید و مطمئن شوید که سابقه افسردگی در خانواده یا در خودتان نداشته اید. دکتر کتابچه ای به شما می دهد که سازندگان ایزوترتینویین خوراکی برای شما نوشته اند تا همراه خانواده خود آن را بخوانید. پس از مطالعه کتابچه در روز ویزیت بعدی آن را به مطب برمی گردانید چون هم شما و هم دکترتان باید چند صفحه را امضا کنید و تاریخ بگذارید. بعضی از این صفحه ها را شما و بعضی ها را دکتر نگه می دارد و بعضی صفحه ها برای سازندگان دارو فرستاده می شود چون بخشی از یک نظرسنجی است. در این ویزیت دکتر پیش از شروع ایزوترتینویین خوراکی برای شما ، آزمایش های خون برایتان خواهد نوشت. این آزمایش ها پس از اینکه دارو را آغاز کردید هر ماه تکرار می شود.

اگر زن هستید ، دکتر موضوع بارداری و جلوگیری از بارداری را نیز با شما بررسی می کند تا مطمئن شود در آغاز این درمان باردار نیستید. توجه به این نکته مهم است که خطر نقص جنین فقط وقتی وجود دارد که رتینویید در بدن هست ؛ پس از بیرون رفتن رتینویید در بدن هست ؛ پس از بیرون رفتن رتینویید از بدن که معمولا 6 هفته پس از قطع مصرف آن است ، دیگر خطری برای بارداری نیست. سازنده دارو یک فرم و ویدیوی اطلاعات بیمار ارائه می دهد که به مشاوره درباره موضوع های بارداری و داروی ضدبارداری کمک می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: