ماسک عسل

عسل اثر رطوبت دهی فراوانی دارد. به همین دلیل برای پوستهای خشک و کم رطوبت بسیار مفید است. عسل افزون رطوبت بخشی، نرم کننده نیز هست و برای لطافت بخشیدن به پوستهای خشن می توان از آن بهره گرفت. عسل، به تنهایی یا همراه با مواد دیگر می تواند ماسک خوب و موثری باشد. یک قاشق غذا خوری عسل را می توانید به هر نوع ماسکی بیفزایید و به نتیجه بهتری برسید.

اگر پوست چرب یا معمولی دارید از سفیده تخم مرغ زده شده یا مخلوط سفیده یک تخم مرغ و یک چهارم قاشق آب لیموترش و یک قاشق چایخوری عسل می توانید ماسک خوبی بسازید. اگر پوست خشکی دارید زرده یک تخم مرغ و چند قطره سرکه سیب و چند قطره روغن بادام و یک قاشق عسل توصیه می شود.

ماسکهای رطوبت دهنده

مرطوب کننده برای هر نوع پوستی پرفایده هستند، به ویژه زمانی که نور آفتاب شدید است، یا باد می وزد و یا هوا خشک است، پوست بیشتر رطوبتش را از دست می دهد و باید به کمک مواد رطوبت دهنده، کمبود رطوبتش را جبران کرد.

یکی از مواد رطوبت بخش ویتامین E است. گلیسیرین، عسل و آب هلو هم مرطوب کننده های خوبی هستند. روغن بادام، روغن زیتون و روغن ذرت نیز مفید و موثرند.

روغنهای گیاهی و ویتامینها در پوست نفوذ می کنند و افزون بر اینکه تازگی و شادابی و نرمی پوست را سبب می شوند، از بروز چین و چروک جلوگیری می کنند.

ویتامینهای A و E مهمترین عامل سلامت و زیبایی پوست هستند و در کرم زیر از آنها به نحو موثری استفاده شده است.

برای تهیه این کرم مواد زیرا را تهیه کنید :

دو قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین، دو قاشق غذاخوری روغن کنجد، یک قاشق خوری روغن جوانه گندم، دو کپسول (50000 واحدی) ویتامین A ، دو کپسول (400 واحدی) ویتامین E.

این مواد را مخلوط کنید. کپسولها را بشکنید و در روغنها بریزید و خوب تکان دهید و هر بار، پیش از استفاده، به آن مقداری عسل یا تخم مرغ یا شیر اضافه کنید.

ماسک بهار

پس از فصل سرما یا گذراندن یک دوره بیماری و یا تب شدید، پوست رطوبت و شادابیش را از دست داده است. برای بازاریابی تر و تازگی پوست، می توانید از این ماسک استفاده کنید:

ابتدا مقداری روغن بادام شیرین به صورت و گردن بمالید؛ بعد چند قطره آب گرم به صورت بپاشید و مقداری آب لیمو ترش تازه روی آن بزنید. یک دقیقه صبرکنید و پس از آن، با انگشت اشاره و انگشت میانی، پوست را به شکل دورانی ماساژ دهید. پس از چند دقیقه پوست را ابتدا با آب نیمگرم و سپس با آب سرد بشویید و خشک کنید.

انبه هندی

دم کرده انبه هندی، سلولهای مرده پوست را از بین می برد و به بافت پوششی لطافت می بخشد. انبه هندی بسیار قوی است. پس از بخور دادن پوست با آن، صورت را با آب نیمگرم بشویید. پس از آن از خیار رنده شده یا آب سرد استفاده کنید.

ماسک پیش از مهمانی

خانمها به دلیل اهمیتی که به سلامت و زیبایی پوست صورت خود می دهند، در مورد خانمهای دیگر هم توجه و کنجکاوی خاصی دارند، به ویژه در مهمانیها، همه سعی دارند پوست پرجلوه تری داشته باشند و خانمهایی دیگر را تحت تأثیر قرار دهند. به همین دلیل از لوازم آرایش استفاده می کنند، در حالیکه پوست بد با به کارگیری مقادیری کرم پودر و پودر بهتر نمی شود و اگر تا حدی بهبود یابد موقتی است. بنابراین له جای یک ترمیم موقتی، باید به فکر چاره اساسی بود تا بدون استفاده از لوازم آرایش، پوست شاداب و سالم جلوه کند.

قرنهاست که میوه و سبزی موثرترین مواد شاداب کننده پوست شناخته شده اند و به عنوان ماسک به کار می روند. می گویند شوهران روم باستان هرگز چهره واقعی همسرانشان را نمی دیده اند، زیرا روزها ماسک زیبایی به چهره داشته اند و شبها ماسک آرایش! خوشبختانه امروزه ماسک تمام وقت و چند ساعته متداول نیست و خانمها بیشتر از هفته ای یک بار، آنهم به مدت 15 تا 20 دقیقه چهره خود را با ماسک نمی پوشانند. بعضی از خانمها هم فقط مواقعی که می خواهند به مهمانی بروند به فکر استفاده از ماسک می افتند.

برای گروه دوم ماسک مناسب، ماسک سفیده تخم مرغ است سفیده یک عدد تخم مرغ را باید خوب بزنند و به مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارند و بعد با آب نیمگرم بشویند.

صمع درختان هم اثر نیکوبی روی پوست دارد. برای بهره گیری از آن، باید مقداری صمع درخت را آب کنید و کمی لانولین به آن بیفزایید و به مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب نیمگرم بشویید.

مخلوط جو دوسر و شیر و عسل هم ماسک مناسبی است. از روغن بادام و عسل هم ماسک خوبی درست می شود که جوانی و شادابی به پوست می بخشد.

اگر صورتتان پف کرده است، با دم کرده بابونه قسمتهای پف کرده پوست را کمپرس کنید و یا از بابونه و سفیده تخم مرغ ماسکی بسازید و به مدت 5 دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب نیمگرم بشویید.

ماسک برای پوست حساس

یک قاشق غذاخوری آرد و یک قاشق غذاخوری ماست را مخلوط کنید و به مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید. بعد با حوله مرطوب در آب نیمگرم به آرامی پوست را تمیز کنید. برای تنگ کردن منافذ پوست از خیار رنده شده یا گلاب استفاده کنید.

توجه : به محض اینکه پوست در اثر گذاشتن هر نوع ماسکی دچار سوزش یا خارش شد، بلافاصله باید ماسک را با آب سرد شست.

روش تهیه انواع ماسک های زیبایی

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: