پوست

پوست مکانیزم پیچیده ای دارد، زیرا از تعداد بیشماری سلول زنده و مرده، رگ، پی، غده های چربی و عرقی تشکیل شده است. سلولهای پوشت همیشه در حال تغییر هستند و زمانی که عمرشان به پایان برسد، یه سطح پوست می ایند و سلولهای تازه دیگری جایگزین آنها می شوند. پوست، خواب و آرام ندارد و کارش شبانه روزیست. اما این عضو پرکار که لحظه ای دست از تلاش نمی کشد بسیار حساس و آسیب پذیر ایت و اگر در شرایط نامناسبی قرار گیرد خیلی زود بیمار و رنجور می شود.

دشمنان پوست: پیری، آلودگی، برنامه نادرست غذایی، کار زیاد و استراحت کم، شب زنده داری و غم و غصه هستند. دوستان پوست : پاکیزگی، غذاهای پرویتامین و پروتئین و آب رسان هستند. پس برای آنکه پوست سالمی داشته باشیم باید همیشه آن را تمیز نگه داریم و به اندازه کافی آب و غذا در اختیارش بگذاریم تا همیشه رطوبتش متعادل بماند.

پوست از نظر ضخامت متفاوت است. در پاره ای نقاط نازکتر و در نتیجه حساستر و در بعضی نقاط دیگر ضخمیتر و مقاومتر است. حساسترین نقاط پوست در اطراف چشمها قرار دارد. در همین جاها، ردپای زمان را به شکل چین و چروک می بینم و به سن و سال دیگران پی می بریم. ضخیمترین قسمتهای پوست هم در پاشنه پاها قرار دارد. همانطور که می بینیم سخت و مقاوم است.

نکته جالبی که باید به آن اشاره کرد، ارتباط مستقیم سر و پوست صورت است. کسانی که موهای ناسالمی دارند و از چربی یا شوره سر رنج می برند، به یقین با مشکلاتی در مورد پوست صورت هم روبه رو هستند. این گروه، اغلب، جوشهایی در پیشانی و روی بینی دارند.

برای شناخت بیشتر پوست، بهتر است با ساختمان آن آشنا شویم. ببینیم پوست چیست و چه کارهایی انجام می دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: