ساختمان پوست

پوست از دو قشر به نامهای اپیدرم Epirdermis و درم  Dermis تشکیل شده است و ساختمان مفصل و پیچیده ای دارد، زیرا دارای دو شبکه عروقی، دو دسته عروق لنفاوی و دو گروه رشته های عصبی است.

ایپدرم که لایه بیرونی است، پوشش بر روی درم است و فاقد عروق خونی است، درم دارای عضلات، اعصاب و عروق خونی است و در زیر اپیدرم قرار دارد.

اپیدرم خود از پنج لایه تشکیل شده است. لایه زیرین آن از یک ردیف سلولهای استوانه ای شکل به وجود آمده است که در اثر تغییر شکل، لایه های دیگر ایپدرم را به وجود می آورند. این سلولها به تدریج تغییر جا می دهند تا به سطح پوست می رسند و سرانجام به شکل سلولهای مرده، ورقه یا پوسته می شوند و از پوست جدا می شوند. بر روی این لایه 5 تا 8 ردیف سلول لایه چهارم قرار دارد که بسیار آسیب، پذیر و حساس است. لایه سوم از سه ردیف سلولهای لوزی شکل پهن تشکیل شده است که دارای دانه های ریز و درشت فراوانی است و در برابر نور، بسیار ضعیف است. لایه دوم از سلولهای پهن نیمه شفاف تشکیل شده است که در زیر لایه شاخی قرار دارند. لایه شاخی از توده ای سلولهای متراکم پهن بدون هسته که دارای مواد چربی و مومی هستند تشکیل شده و سطحیترین لایه پوست است. این لایه در همه نقاط بدن به یک اندازه نیست. در پاره ای نقاط مانند پلک چشم بسیار نازک و در کف دست و پا به ویژه پاشنه پا بسیار ضخیم است. سلولهای سطحی این لایه، مرده است و به شکل پوسته از بدن جدا می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: