روغن آفتابگردان سرشار از اسید چربی به نام لینولئیک است که فواید زیادی برای پوست دارد . این ماده با آکنه مبارزه می کند ، مانع پیدایش چین و چروک ها می شود و خشکی پوست را از بین می برد . این روغن همچنین در بهبود زخم ها و روشن کردن پوست های آفتاب سوخته موثر است . اگر پوست شما دچار کمبود اسید چرب های ضروری می باشد ، استفاده از این روغن را در برنامه ی خود قرار دهید .

 

روغن آفتاب گردان همچنین به عنوان یکی از روغن های سالم برای آشپزی محسوب می شود . اما اگر سلامت پوست برای شما اولویت دارد ، روغن آفتابگردان همان ماده ای است که به آن احتیاج پیدا خواهید کرد . همانطور که می دانید این روغن از دانه های گل آفتابگردان گرفته می شود و این گل به صورت فصلی رشد می کند . روغن بدست آمده از این گیاه به دلیل وجود اسید چرب های ضروری برای پوست مثل یک معجزه است . در این بخش به برخی از فواید آن اشاره خواهیم کرد :

 

مبارزه با آکنه و جوش

همانطور که پیشتر گفتیم ، لینولئیک اسید در روغن آفتابگردان ، که تقریبا هفتاد درصد آن را تشکیل می دهد ، تمام چیزی است که پوست برای خلاص شدن از آکنه ها به آن نیاز دارد . عدم وجود لینولئیک اسید کافی در پوست باعث تولید بیش از حد کراتین و تولید هر چه بیشتر سلول های مرده ی پوست می شود . به این صورت کم کم منافذ پوست از آلودگی پر شده و آکنه ها و جوش ها بوجود می آیند . بر اساس یکی از مطالعات ، استفاده ی موضعی از این اسید چرب به مدت یک ماه ، گرفتگی منافذ را تا بیست و پنج درصد کاهش می دهد . پس کمی روغن آفتابگردان را به جوش های ریز بزنید و از تبدیل آنها به جوش های سر سیاه پیشگیری نمایید . روغن آفتابگردان بسیار سبک است و به سرعت جذب می شود .

 

از بین بردن آفتاب سوختگی

پوست ما در معرض آفتاب میزان تولید رنگدانه های ملانین را افزایش می دهد . ملانین از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب مراقبت می کند ، اما موجب تیرگی رنگ پوست نیز می گردد . اما تحقیقات نشان می دهد لینولئیک اسید موجود در روغن آفتابگردان می تواند رنگ پوست را به روشنی تغییر دهند . این روغن این کار را از طریق از بین بردن ملانین در درونی ترین لایه ی پوست انجام می دهد. ویتامین E موجود در روغن آفتابگردان نیز از پوست در برابر اشعه ی مضر آفتاب محافظت می کند و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد .

 

مبارزه با چین و چروک و خشکی پوست

آیا روغن آفتابگردان می تواند به راز جوانی تبدیل شود ؟ در یکی از تحقیقات ثابت شده خانم های میانسالی که روغن آفتابگردان و لینولئیک اسید بیشتری مصرف می کنند ، کمتر دچار خشکی پوست و چین و  چروک می شوند . بنابراین استفاده از روغن آفتابگردان اصل در آشپزی می تواند به شما در حفظ جوانی پوست کمک کند . البته لینولئیک اسید تنها ماده ی مفید برای پوست نیست . بهتر است مصرف چربی و کربوهیدرات را کاهش و مصرف ویتامین C  را افزایش دهید تا پوستی سالم داشته باشید .

 

ویتامین E موجود در آفتابگردان نیز آنتی اکسیدانی قوی است که به جنگ رادیکال های آزاد مخرب پوست می رود . استفاده از روغن آفتابگردان را ، چه به صورت موضعی و چه خوراکی ، در برنامه ی خود قرار دهید .

 

کمک به بهبود زخم

تحقیقات نشان می دهند استفاده ی موضعی یا خوراکی از روغن آفتابگردان به بهبود  زخم کمک می کند . به این دلیل روغن آفتابگردان می تواند برای افراد مبتلا به دیابت  بسیار مفید باشد .

 

بهبوود عملکرد دفاعی پوست به عنوان اولین سد دفاعی بدن

بیرونی ترین لایه ی پوست نقش مهمی را به عنوان مرز اندام های درونی و محیط اطراف بازی می کند . اگر بدن شما دچار کمبود اسید چرب های ضروری باشد ، این وظیفه ی پوست به نحو احسن انجام نمی پذیرد . به منظور بهبود این کمبود روغن آفتابگردان را در برنامه ی خود قرار دهید .

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: