پوست پشت دست ها زود تر از پوست سایر قسمت های بدن شروع به پیری می‌کند. چون بسیار نازک بوده و دارای غدد چربی کمی است. همچنین دست ها دارای تماس زیادی با صابون و سایر مواد شوینده هستند که باعث آسیب زیادی می‌شود و منجر به خشک و خشن شدن آن می‌شود. این اتفاق در زمستان شدت زیادی پیدا می‌کند، چون رطوبت خود را از دست می‌دهد.  

                                                            8pic2

پوست پشت دست مستعد چروک شدن است بنابراین بهتر است هر شب از کرم‌های مغذی مناسب برای ماساژ آن استفاده کنید. کرم را روی دست قرار داده و ماساژ را به صورت دایره وار از نوک انگشت‌ها شروع کرده تا به مچ دست برسید.

هنگام حمام زمان مناسبی برای مراقبت از دست ها و رساندن آب و مواد مغذی مورد نیاز دست هاست. در واقع استفاده از لوسیون ها و مرطوب کننده ها پس از حمام، در حالی که پوست هنوز رطوبت دارد، باعث جذب بیشتر مواد مورد نیاز پوست از کرم ها است. بهتر است قبل از حمام روغن های مناسب پوست روی دست ماساژ داده شود. روغن کنجد، زیتون و بادام می‌تواند برای این کار مناسب باشد. برای تاثیر بیشتر قبل از قرار دادن روغن روی پوست، بهتر است کمی آن را گرم کنید. مخلوط لیمو و زردچوبه نیز از موارد توصیه شده مراقبت از پوست قبل از حمام است. این مخلوط نه تنها باعث لطافت پوست خواهد شد، بلکه به مرور زمان باعث کم رنگ شدن لکه های پوستی خواهد شد. این کار از پوست دست در برابر مواد شوینده و کلر آب محافظت خواهد کرد. زردچوبه همچنین دارای مواد ضد عفونی کننده نیز هست و باعث پاک شدن آلودگی نیز خواهد شد.

یکی دیگر از روش های مراقبت از پوست در خانه می‌تواند خمیر آرد گندم و شیر و زردچوبه باشد. این خمیر را روی پوست دست قرار داده و به آرامی ماساژ دهید و پس از 20 دقیقه حین حمام کردن، آن را شستشو دهید. این خمیر پوست را به اندازه صابون تمیز خواهد کرد. اگر می‌خواهید هنگام شستشو در حمام، از صابون استفاده نکنید، می‌توانید ژل های شستشو را جایگزین صابون قرار دهید. این ژل ها به خصوص در زمستان بسیار کارآمد هستند. همچنین می‌توانید از صابون‌های حاوی گلیسیرین استفاده کنید. اما عدم استفاده از صابون بیشتر توصیه می‌شود.

مخلوطی که بیشتر برای دست هایی با پوست بسیار خشک و تیره پیشنهاد می‌شود، مخلوط 2 قاشق غذاخوری روغن آفتابگردان، دو قاشق آبلیمو و سه قاشق شکر است. تمام این مواد را بایکدیگر مخلوط کرده و روی پوست دست ماساژ داده و پس از 15 دقیقه شستشو دهید. برای از بین بردن خشکی پوست اضافه کردن مقدار روغن گلیسیرین به مقداری گلاب و ماساژ آن روی پوست دست موثر است. اگر مقداری آبلیمو نیز به این مخلوط اضافه شود، پوست دست را روشن تر خواهد کرد. همچنین قرار دادن دست ها داخل شیر گرم، علاوه بر لطافت پوست دست، باعث محکم شدن ناخن‌ها نیز خواهد شد. ماساژ پوست پرتقال تازه روی دست همچنین باعث روشن شدن پوست دست ها خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: